Некои со нетрпение ја очекуваат следната промена, некои не. Оние кои ќе станат рано ќе бидат среќни, а оние кои сакаат подолг ден ќе бидат тажни.

Ноќта помеѓу 29 и 30 октомври, помеѓу 02:00 и 03:00 по полноќ, се префрламе на зимско сметање на времето, а потоа стрелките на часовникот треба да се вратат еден час наназад.

Преминот од летно во зимско сметање на времето започна во 1916 година во земјите од северна Европа со цел да се заштеди енергија.

Оваа временска пресметка трае до последниот викенд во март, кога следи летното сметање на времето.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Светска банка: Во Македонија несразмерно се намалуваат реалните приходи на сиромашните
Следната статијаМакедонија ќе добива маслиново масло и урми од Јордан, а ќе извезува јагнешко, овошје и зеленчук

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде