Првите индиции дека оваа сезона на грип ќе биде потешка од вообичаено, доаѓаат од САД, каде што во последните 13 години се хоспитализирани најголем број лица со оваа болест. Оваа ситуација предупредува на ризик од ширење на респираторните вируси во зима.

Додека сезоната на грип обично е помеѓу октомври и мај, со врв во декември и јануари, тој пристигна околу шест недели порано оваа година со невообичаено висока стапка на случаи. Центарот за контрола и превенција на болести предупредува дека од пандемијата на свинскиот грип Х1Н1 во 2009 година, грипот не бил толку раширен.

-Тоа е невообичаено, но ние излегуваме од пандемија на Ковид која навистина влијаеше на грипот и другите респираторни вируси што циркулираат, рече Линет Брамер, епидемиолог кој го води домашниот тим за надзор на грипот на ЦДЦ.

„Податоците се застрашувачки“, рече Вилијам Шафнер, медицински директор на непрофитната Национална фондација за заразни болести и професор по заразни болести на Медицинскиот факултет на Универзитетот Вандербилт. „Не само што грипот е рано, туку се чини дека тој покажува и многу тешки клинички симптоми.

Неговата дополнителна грижа, рече тој, е што вакцинацијата против грип заостанува зад вообичаената практика во овој период од сезоната.

„Тоа ме прави двојно загрижен“, рече Шафнер. Распространетиот грип „секако изгледа како почеток на она што може да биде најлошата сезона на грип во последните 13 години“.

Експертите, исто така, укажуваат дека доминантниот вирус, особено опасен вид, H3N2, предизвикува најлоши епидемии од двата типа на грип А и Б кои циркулираат меѓу луѓето. Ваквите маси предизвикуваат најмногу компликации кај многу младите, постарите и оние со одредени хронични заболувања.

Тие, исто така, предупредуваат на ефектите кои, дури и откако едно лице ќе се опорави од овој тип на грип, може да предизвика хаос во телото за четири до шест недели кај средовечни и постари луѓе, зголемувајќи ја стапката на срцеви и мозочни удари, рече Шафнер.

Грипот не е сериозен проблем во последните две години, велат експертите и здравствените власти, поради носење маски, социјално дистанцирање и други мерки кои се практикуваат за заштита од Ковид-19.

Симптоми на грип

Тие се појавуваат ненадејно, понекогаш во рок од неколку часа и може да траат од неколку дена до неколку недели доколку има компликации или се развие потежок облик на болеста. Вообичаени симптоми на грип се:

  • покачена телесна температура,
  • треска,
  • малаксаност,
  • главоболка,
  • болки во мускулите и зглобовите,
  • кашлица,
  • болка во грлото,
  • зголемено лачење од носот.

Експертите посочуваат дека најефикасна мерка за превенција од грип е вакцинацијата.

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Продолжува сончевото и топло време
Следната статијаГрад во кој сите жители живеат во една зграда!