Иако тие се голема одговорност и обврска, можеби прво треба да размислите пред да му кажете „не“ на вашето дете.
 • Придобивките од растењето со куче

Учење за одговорноста

Дали барате можност да го научите вашето дете важна животна лекција? Грижата за живо суштество е различна од обврските поврзани со домашните работи.

Од пешачење, капење, хранење – сето тоа се задачи кои би можеле да го научат вашето дете нешто или две за обврските.

Децата воспитани со домашни миленици се во просек поздрави

Неодамнешните истражувања заклучија дека децата кои живееле со домашни миленици (но особено кучиња) во текот на првата година од животот всушност имале подобар имунолошки систем од оние кои не живееле.

Тие веруваат дека изложеноста на кучиња може позитивно да влијае на созревањето на нивниот имунолошки систем за време на доењето. Покрај тоа, кога навистина се разболеле, им требало пократок период на употреба на антибиотици во споредба со децата без домашни миленици.

Друга студија покажа дека децата кои имаат предиспозиции поврзани со респираторни алергии или астма имаат многу помали шанси да развијат слични здравствени проблеми доколку имаат куче во домот, експертите открија и дека раната изложеност е клучна во овој поглед. Исто така, неодамнешното истражување откри дека кучињата всушност ги штитат децата и од егзема.

Имаат подобра емоционална интелигенција

Сите слушнале за IQ, но дали сте размислувале за подобрување на EQ (или емоционалната интелигенција) на вашето дете? Сопственикот на куче им овозможува да ги практикуваат овие вештини. Грижата за друг живот ќе бара од вашето дете да стане сочувствителна личност. Хранењето или шетањето на кучето, иако понекогаш можеби претпочитаат да прават други работи, ќе значи дека треба да излезат надвор.

Покрај тоа, грижата за домашно милениче ја гради самодовербата кај детето. Остварувањето мали задачи (како полнење на садот со вода) ќе им помогне да се чувствуваат способни и исто така да им даде чувство на постигнатост.

Центрите за контрола и превенција на болести откриле дека децата со кучиња во домот, исто така, имаат намалена веројатност за анксиозност и намалена количина на воочен стрес.

Тие веруваат дека децата кои комуницираат со кучиња имаат зголемено ниво на окситоцин што се ослободува во нивниот мозок. Накратко, домашно милениче освен љубов ќе донесе и неизмерна среќа во вашата куќа.

 • Кучињата се одлични и за терапија
 •  Кучето дава чувство на сигурност.
 •  Ја намалува непријатноста.
   
 • Зголемена подготвеност за пробување нови работи.
   
 • Зголемена способност за справување со страшна ситуација.
 •  Ја зголемува социјалната интеракција.
 •  Постигнува вербална комуникација, го зајакнува вокабуларот.
ИЗВОРНовости
претходниот член,Намирници кои никако не треба да ги замрзнувате
Следната статијаПораст на нови вработувања во ЕУ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде