Короната, но и состојбата на страв и неизвесност што ја придружува и со која живееме изминативе година и пол, се „тригер“ за зголемена анксиозност и депресија, а се повеќе се зборува дека кога се бориме со чумата што го убива целиот свет, мора да се бориме и со „болестите на душата“.

Депресијата е една од нуспојавите на ковид-19, на која сè уште не обрнуваме доволно внимание поради вирусот кој владее со светот и стравовите со кои се соочуваме поради него.

Кај многумина сè уште се развива депресијата и сè уште не можеме точно да ги откриеме сите кои имаат проблем, но практиката покажува дека короната на многумина им била поттик да ја имаат оваа болест – вели за Телеграф психијатарот, професорката д-р Славица Ѓукиќ Дејановиќ.

Таа додава дека состојбата на пациентите кои имале претходни психички проблеми се влошува, но дека има и такви кои првпат се соочуваат со вакви потешкотии од почетокот на корона пандемијата.

ИЗВОРАло
претходниот член,Излезот на автобусот „Беса транс“ од Скопје не бил евидентиран од страна на царинските службеници
Следната статијаПулсирачка насоченост кон фигуративното сликарство

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде