Полицаец во Метрополитен е обвинет за киднапирање на Сара Еверард од улица во Лондон додека одела дома а потоа ја убил.

Вејн Кузенс беше обвинет во петокот по обемната истрага на детективите за убиства.

Тој ќе се појави на судот во Вестминстер во сабота на неговото прво сослушување, почеток на процесот што води до целосно судење за убиство.

За време на брз развој на настаните, Мет објави дека човечки остатоци се пронајдени во шумата во Ешфорд, Кент, во средата објави официјално дека се идентификувани според ДНК дека и припаѓаат на Сара Еверард.

Одлуката за подигнување обвинение против Кузенс (48), ја донесоа адвокати од Службата за гонење на криминал (КПС), која одобрува кривична постапка во Англија и Велс.

Розмари Ајнсли, шеф на специјалното злосторство во КПС, рече: – По упатувањето докази од полицијата во врска со смртта на Сара Еверард, КПС ја овласти полицијата да го обвини Вејн Кузенс за убиство и киднапирање.

Функцијата на КПС не е да одлучува дали некое лице е виновно за кривично дело, туку да прави фер, независна и објективна проценка дали е соодветно да се поднесат обвиненија пред суд за разгледување.

Мет рече дека стотици нејзини службеници работат на истрагата, поддржана од колеги од полицијата во Кент.

ИЗВОРGuardian
претходниот член,Храна која ја земаме како додаток а влијае врз дебелината
Следната статијаГо знаеме како затвор, но дали знаете што е денеска Алкатраз?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде