Нѐ чека тешка зима, но затоа потпишавме повеќе договори, кои ни овозможуваат заедно да ја пребродиме и заедно да истапиме пред Европската Унија за помош, беше една од пораките на лидерите на Србија, Македонија и на Албанија, Александар Вучиќ, Димитар Ковачевски и Еди Рама, на прес-конференцијата по одржување на лидерската средба и потпишувањето на новите договори меѓу трите земји во рамки на иницијативата Отворен Балкан, денеска во Белград, јави дописникот на МИА од Белград.

– Нас не чека тешка зима, ако зборувам поинаку не би било фер и не би ја зборувал вистината. Ќе се обидеме како Западен Балкан да побараме делумно помош за купување енергија преку Европската унија, ако тоа ни успее, многу ќе ни помогне. Ако со Македонија имаме заедничка гасна конекција би си помагале едни со други. Но, тие немаат гас, а ние немаме капацитети. Која и одлука да ја донесеме за забрана на извоз на жито или други производи, никогаш нема да имаме просперитет. Затоа ни треба соработка, заедно да се носиме со последиците од кризата – изјави српскиот претседател Александар Вучиќ.

Тој даде податок и дека во однос на минатат година во истиот период, помеѓу Северна Македонија и Србија се зголемил бројот на камиони за 1033, и денес имаме нешто повеќе од 8000 камиони меѓу двете земји што сообраќаат и додаде дека е зголемена трговската размена со сите земји од 12,5 отсто на 29 отсто во зависност на која земја се смета и ова говори за големиот интерес на иницијативата ОБ.

Албанскиот премиер Еди Рама оцени дека вчера бил најдобриот ден, најголемиот ден за Отворен Балкан, но предупреди дека тоа „можеше да биде и типично лош ден за Балканот во целина“.

Место да им отвориме врата на луѓето кои вредно работат, кои работат со душа, на производителите на храна, од целиот свет, место тоа можеше да отвориме врата на вестите за некои судири или воени конфликти. Затоа, ајде да гледаме пред себе, да ги зближуваме луѓето, подобро да се разбираат и да се ставиме во кожата на другите. На тие работи им е потребно решение. Без да заборавиме дека има многу работи околу кои може да соработуваме – рече Рама.

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,За три месеци 521 развод на брак во Македонија
Следната статијаГолем дефицит на работници во Македонија: Највисока стапка на отворени работни места досега