Владејачкото мнозинство ќе ги повлече предлог измените на Законот за надворешни работи со кој се предвидува амбасадорот освен македонско да може да има и друго државјанство.

Во образложението за повлекување на предлог законот што го поднесоа пратениците на СДСМ, ДУИ и БЕСА, се вели дека власта нема да дозволи опозицијата да прави театар во Собранието.

Таквото образложение следува откако пратениците од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ најавија дека ќе го напуштат Собранието доколку се изгласа овој според закон.

ИЗВОРМИА/фото: Канал5
претходниот член,Заев посака решение со Бугарија и членство во ЕУ во новата 2021
Следната статијаИстакнат германски вирусолог откри се за новиот тип на коронавирус

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде