Европските и американските ланци за трговија со облека не успеваат да ги соберат и намалат нарачките за пролетни колекции, а растенијата во Бангладеш залудно чекаат нарачки, бидејќи во „светот на светот“ пижамите се најбарани.

Некои ланци сè уште не успеаја да се ослободат од облеката од минатата година.

Британскиот „Примарк“ има на располагање колекција за пролет / лето 2020 година, вредна 150 милиони фунти и колекција вредна 200 милиони фунти за есен / зима.

Консултантската компанија „Мекинзи“ ја проценува вредноста на непродадената облека во светот, во продавниците и магацините, од 140 до 160 милијарди евра, што е двојно повеќе од нормалната вредност.

Минатата година беше тешка за индустријата за облека

Проблемите се прелеваат на големите производители на облека, како што е Бангладеш, кој многу се потпира на извозот на текстил. Фабриките се борат да останат отворени.

„Здружението на производители и извозници на облека“ од Бангладеш спроведе истражување во педесет фабрики и откри дека тие добиле 30 проценти помалку нарачки оваа сезона од вообичаеното, а нови проблеми пристигнаа во јануари со нови мерки за блокада.

Минатата година беше тешка за индустријата за облека, а предвидувањата за оваа не се многу „посветли“.

Проценките за 2021 година се движат од песимистичките предвидувања на Мекинзи дека ќе падне за 15 проценти, до проценките на „Еуромонитор“ дека ќе се намали „само“ за 11 проценти.

Побарувачката за пижами никогаш не била поголема

Сепак, популарноста на пижамите за време на заклучувањето донесе такво олеснување.

Ако сакате да знаете што се носи во Велика Британија – пижамите повторно се во мода – изјави извршниот директор на „Марк и Спенсер“ во јануари.

Уго Бос алудираше на истиот феномен, намалувајќи ја понудата за класична деловна облека и проширувајќи ја за дома и за одмор.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Ставате дезодоранс веднаш по туширање – Сосема погрешно!
Следната статијаОпасност од нова пандемија, мутациите на корона создаваат хибриди

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде