Експертите од Универзитетот во Бирмингем тврдат дека развиле методологија за анализа на брисеви која дава резултат на самото место – во рок од три минути, пренесува Daily Mail.

Тестот за брз антиген во моментов е најбрз на пазарот, и тoj дијагностицира за помалку од половина час, но е помалку сигурен и обично не можат да се користат при патување во странство, освен во одредени земји.

Истражувањето на новиот тест, моментално познат како RTF-EXPAR, покажа дека неговата точност е „еквивалентна“ на PCR тестот и дава точен резултат во повеќе од девет до десет случаи, пишува Daily Mail.

Кога станува збор за брзината на резултатите – овој тест може да открие ковид -19 за осум минути, додека истиот примерок од ПЦР -тестот траеше дури 42 минути.

Брзината на тестот се зголемува кога концентрацијата на вирусот е висока, па му требаат само три минути за да го открие вирусот.

Новиот метод може да го спроведе само обучен експерт, а тоа значи дека примерок од брис земен од грлото и носот се става во машина која го бара генетскиот материјал на вирусот.

Еден од експертите што го развиле овој тест посочил дека ќе биде „идеален“ за аеродроми и забавни настани како што се фестивали и концерти и дека може да се појави на пазарот за три до шест месеци со комерцијална поддршка.

Тие, исто така, изјавија дека ќе биде „многу поевтино“ решение од тестот за ПЦР.

ИЗВОРАло
претходниот член,Домашни и природни сокови за третирање на мамурлакот
Следната статијаФилипче: Нема да се воведе карантин за бегалците од Авганистан

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде