Од почетокот на пандемијата, сега и тогаш пациентите пријавиле некои нови симптоми – опаѓање на косата, црвенило на прстите, осип. Веќе некое време не наидуваме на никакви нови слични симптоми на „ковид јазик“. Лекарите потврдија дека, болеста е предизвикана од коронавирус.

Епидемиологот Тим ​​Спектор од Кингс колеџ во Лондон води студија за симптомите предизвикани од коронавирус и вчера на својот профил на Твитер објави фотографија што ја покажува опишаната состојба.

Ова се последиците од Ковид-19, а некои пациенти пријавиле и чиреви во усната шуплина.

Едно од пет заразени лица сè уште има поретки симптоми кои ги нема на официјалната листа – како што се осип на кожата. И во последно време се соочуваме со зголемен број на ‘ковид јазици’ и невообичаени рани во усната шуплина, напиша тој.

Габриел Скали, претседател на епидемиологија и јавно здравје во Кралското медицинско друштво, за Сан изјави дека слични симптоми се поврзани со Ковид-19 веќе некое време.

Вирусот е проблематичен за лекување затоа што предизвикува последици од толку голем обем и на различни делови од телото. Медицинското име за отечен јазик е глоситис, кој вклучува „јазик малина“ и се јавува во различни услови, како што се болести како што се вирусот херпес, кои го напаѓаат нашиот имунолошки систем.

Промените во јазикот, вклучувајќи болка, промена на бојата, оток или необична текстура понекогаш може да бидат резултат на некоја друга поопасна болест, не само на нехигиенска усна шуплина.

На пример, белиот јазик е само таложење храна, бактерии и мртви клетки, но може да биде знак на болести како што се орална кандидијаза, хормонални промени, недостаток на витамини, а Британската здравствена служба (NHS) ве советува да контактирате со општ лекар.

Универзитетот „Кингс колеџ“ во Лондон забележа многу ретки симптоми кои ги нема на списокот со NHS.

Едно од пет лица заразени со Ковид има осип на кожата, а еден од најчудните симптоми поврзани со промени на кожата се „прсти на коски“ – црвеникави или виолетови израстоци на прстите и прстите на нозете, кои се чувствителни, чешаат и / или создаваат чувство на печење, што е почеста се јавува кај помлади пациенти и се јавува подоцна во текот на болеста и може да трае со недели потоа.

Покрај тоа, се јавува губење на слухот, како и конјунктивитис.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Како да останете будни при долго возење, решението не е кафе!
Следната статијаПравославната црква денеска го слави св. Серафим Саровски

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде