Научниците од Центарот за вирусологија и биотехнологија „Вектор“ во Новосибирск докажаа дека чагата може да ја намали активноста на коронавирусот.

Истражувачите имаат намера да направат антивирусен лек базиран на екстракт од габа од бреза.

Чага е паразитска габа која убива бреза, но лечи луѓе. Има моќно имуномодулаторно и канцерогено дејство.

Чага содржи голема количина на силен антиоксиданс супероксид дисмутаза, кој го штити организмот од слободни радикали и го продолжува животот на човекот.

Габата од бреза многу добро се бори против вирусите.

Претходно, специјалистите за „Вектор“ ја тестираа активноста на екстрактот од чага против ХИВ тип 1, вирусот херпес, вирусот Западен Нил и вирусот сипаници.

Нивното истражување покажа дека габата од бреза успешно се бори против овие патогени микроорганизми.

Покрај тоа, екстрактите од чага можат да влијаат на виталната активност на коронавирусот САРС-КоВ-2.

Се покажа дека габата ја намалува репродукцијата на овој патоген.

Научниците веруваат дека, со оглед на малата токсичност на чагата, може да се користи за создавање на лек против коронавирус.

Истражувачите веќе поднеле барање за патент.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Најчести фобии: Агорофобија, акрофобија, клаустрофобија
Следната статијаГрција ќе дозволи влез за туристи вакцинирани со која било вакцина

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде