Социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм не работеа речиси седум часа во понеделникот, а проблемот беше решен неколку минути пред полноќ по средноевропско време.

На страницата што ја следи работата на социјалните мрежи Downdetector.com, таа прими повеќе од 10,5 милиони поплаки за непристапноста на социјалните мрежи и го нарече времето на прекин најголемо во историјата на Фејсбук.

Корисниците масовно пријавија дека не можат да отворат ниту Фејсбук ниту Инстаграм.

Според Ројтерс, повеќе од 20.000 корисници на апликацијата Вокап пријавиле сличен проблем.

Фејсбук ја обвини „погрешната промена на конфигурацијата“ за годишната седумчасовна блокада, што спречи 3,5 милијарди од нивните корисници да пристапат до социјалните мрежи и услугите за пораки како што се Вокап, Инстаграм и Месинџер.

Неколкумина вработени во Фејсбук, кои сакаа да останат анонимни, за Ројтерс порано рекоа дека веруваат дека прекинот се должи на внатрешна грешка во начинот на насочување на интернет сообраќајот.

ИЗВОРBBC.COM/sr
претходниот член,Мешавина од две домашни состојки која помага во третирање на депресија
Следната статијаОколу 1400 вработени од областа на здравствена заштита одбрале отказ пред вакцинација

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде