Ако сакате да заштедите пари, детергентот што сами го правите навистина може да ви помогне бидејќи е многу поевтин од кој било од супермаркет.

Ќе добиете убави, чисти и свежи алишта.

Неопходно е:
  • 45 грама сода бикарбона
  • 45 грама неутрален сапун
  • 2,5 литри вода

Ставете голем тенџере (тенџере со супа, на пример) на шпоретот. Додадете 2,5 литри вода и загрејте на висока температура.

Почекајте додека водата зоврие. Изрендајте 45 грама сапун и додајте во вода. Мешајте додека сапунот целосно не се раствори.

Во зовриената вода додадете 45 грама сода бикарбона. Повторно мешајте додека содата целосно не се раствори.

Исклучете го огнот и оставете ја смесата да отстои најмалку 12 часа …

ИЗВОРАло
претходниот член,Јадете повеќе маслинки и вашето тело ќе ви се заблагодари
Следната статијаОваа професија е најплатената професија во 2021 во Македонија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде