Според виталната статистика на Државниот завод за статистика, минатата година се родиле 18.648 живородени бебиња, од кои 9.531 машки и 9.117 женски.

Како најчести 20 имиња пак, десет машки и десет женски, со убедливо водство е Лука – 213 родители си го крстиле детето со тоа име, а Јана и Софија пак го делат првото место како најчести женски имиња.

Топ пет најпопуларни имиња за момчиња се Лука, Дамјан, Михаил, Марко и Јован. Додека за девојчиња најпопуларни се имињата Јана, Софија, Ана, Мила и Хана.

Извор: ДЗС
ПРЕКУВработување
ИЗВОРКурир.мк
претходниот член,СЗО предупредува: Следната година уште повеќе ќе почувствуваме криза од недостиг на храна
Следната статијаГерманската авиокомпанија „Луфтханса“ откажа 2.200 летови поради недостаток на работници

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде