Со вакцината Pfizer BioNTech BNT162b2 и вакцината mRNA-1273 на Moderna во моментов се соочуваат со сомнежи околку ефикасноста на нивната вакцина.

Националното истражување од Истражувачкиот центар ПЕВ покажа дека 60 проценти од Американците дефинитивно или веројатно ќе се вакцинираат против ковид, наспроти 51 процент во септември.

Сепак, меѓу многу луѓе се на ред да ја добијат вакцината, оние кои се уште не ги исполнуваат условите и оние кои се двоумат, постојат прашања за тоа кои се несаканите ефекти од вакцините и колку често се појавуваат.

Колективно, клиничките испитувања на компаниите тестираа повеќе од 73,000 луѓе и одделно произведоа вакцини со над 90 проценти ефикасност.

Вакцините го учат вашето тело да произведе имунолошки одговор и тие имаат потенцијал за краткотрајни несакани ефекти.

Кои се несаканите ефекти и колку често се јавуваат?

Д-р Наташа Бујан, практичен семеен лекар со седиште во Феникс, АЗ, вели дека несаканите ефекти од вакцината за КОВИД-19 се очекувани и тие се краткотрајни.

Сосема е нормално да се појават некои несакани ефекти при секоја вакцинација: болка во раката, замор, болки во телото, па дури и треска, објаснува Џayеј В. Ли, практичен семеен лекар со седиште во округот Оринџ, Калифорнија.

Несакани ефекти забележани во испитувањата за вакцина Модерна

Компанијата објави дека за време на испитувањата во Фаза 3 видела:

 • Замор, 9,7% од времето
 • Болки во мускулите (мијалгија) 8,9%
 • Болки во зглобовите (артралгија) 5,3%
 • Главоболки 4,5%
 • Болка на местото на инјектирање 4,1%
 • Црвенило на местото на инјектирање 2%
Несакани ефекти забележани во испитувањата на вакцината Pfizer

Pfizer објави дека за време на неговите испитувања во Фаза 3, забележале:

 • Замор 3.8%
 • Главоболки 2%

Додека извештајот Pfizer погоре се фокусираше на настани што предизвикаа сериозни реакции повеќе од 2 проценти од времето, ЦДЦ известува дека другите несакани ефекти вклучуваат:

 • Мускулна болка 1,8%
 • Треска 1,7%
 • Болка на местото на инјектирање 1,4%

Исто така, беа пријавени четири случаи на парализа на една страна од лицето, што е ненадејна слабост во мускулите на лицето на едната страна од лицето, во испитувањето на секоја компанија.

ИЗВОРMenshealth.com
претходниот член,Што се случило во историјата на петок 13ти и најчестите суеверија поврзани со овој датум
Следната статијаИделен за со палачинки: Рецепт за превкусен путер од банани

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде