Најпрепознатливиот кинески милијардер молчеше. Никој не го видел Џек Ма во деловното училиште што тој го основал. Ниту во неговото студио за таи чи. Неговите бурни говори кои беа наслови на годишниот состанок на претприемачите во неговата родна провинција Жеџијанг се ставени во мирување.

Откако кинескиот претседател Кси Џинпинг неочекувано ја откажа блокбастерската јавна понуда на Ант Груп, бизнисот за плаќања и заеми на Ма, пред пет месеци, Ма се појави во јавноста.

Во една студена недела во јануари, тој ненајавено пристигна во малото основно училиште во руралните средини Тонглу. Игралиштата беа празни и само мал број наставници беа на кампусот. Никој не го очекуваше најславниот кинески претприемач, а тимот на Ма го сакаше токму тоа, да бидат неочекувани.

Тој беше во училиштето за да сними краток, политички коректен клип во кој се истакнуваат неговите добротворни активности – и што е уште поважно, да му даде до знаење на светот дека сè уште е слободен. Но, изгледот беше внимателно управуван од сцената и наставниците кои се натпреваруваа за селфи со Ма беа одбиени. Само неговата камера имала дозвола да снима.

„Најчесто само не слушаше како зборуваме за образованието“, се сеќава директорот Чен Џианчијанг. „Ма вети дека ќе се врати на втора посета некој ден кога ќе бидат присутни и децата. Работите не му беа лесни во последно време, па затоа не сака да се појавува јавно“

Единствениот видлив знак што Ма го остави по неговата едночасовна посета беше еден потпис на ѕидот од домот. „Можеме само да кажеме дека наставникот Ма нема многу добар ракопис“, коментира заменик директорот Ву Бин. Всушност, пријателите велат дека Ма е доста талентиран калиграф, па чкртаницата можеби била знак дека тој брзал.

Набргу по неговото патување, посетата беше пресечена во видео клип што стана светски вирален наслов: Ма повторно се појави. Алибаба, гигантот за е-трговија што тој го основа во 1999 година, поврати пазарна вредност од 47 милијарди долари, а планот на групата да продаде обврзници од милијарди долари на странски инвеститори беше вратен на вистинскиот пат.

Видео појавувањето на Ма во јануари – единствениот поглед што светот го виде од него од октомври минатата година © Блумберг

Но, фактот што тој мораше да вози со часови во кинеското село за да сними кратко видео за повторно појавување е знак за тоа колку брз и брутален беше падот на Ма. Неколку месеци претходно тој беше на врвот на глобалниот бизнис. Западните банкари ги измачуваа изгледите за првичната јавна понуда од 37 милијарди долари на Ant Group, која Ма ја отцепи од Alibaba. Во писмо до клиентите, врвниот технолошки банкар на Морган Стенли, Мајкл Грајмс, ја поздрави „навистина значајна и историска трансакција“.

Потоа Ма излезе на сцената во Шангај, финансиската престолнина на Кина, за да разговара со група која вклучуваше високи функционери и поранешни регулатори, како што е претходниот гувернер на централната банка. Цената беше поставена „за најголемата ИПО во историјата на човештвото“, рече тој. „Понатаму, за прв пат досега, беше сместен во друг град освен Њујорк… Се случува чудо“.

Но, она што Ма го рече потоа, поставувајќи ги интересите на приватните претпријатија над оние на кинеската држава и предизвикувајќи ги финансиските регулатори, беше она што драматично го промени текот на настаните. Во деновите што следеа, властите го повикаа во Пекинг и открија прописи наменети да му наштетат на столбот на бизнисот на АНТ групацијата. Неговиот говор одекна до самиот врв на владејачката кинеска комунистичка партија, што го налути автократскиот Кси.

Со ненадејно прекинување на многу нагласената флотација, личното богатство на Ма падна во вредност од околу 10 милијарди долари, додека акциите на јавно тргуваната Alibaba паднаа за дури 10 отсто. Нешто друго се случи, исто така: шоуменот и зависник од светлата на сцената Ма едноставно исчезна.

Стотици милиони луѓе во Кина ги користат производите што ги создал Ма секој ден. Ја отвораме апликацијата Alipay на Ant на нашите телефони за да платиме кафе, да нарачаме чинија со нудли до нашите врати или да ги надополниме броилата за електрична енергија. Уште милиони ги фрлаат своите заштеди во фондовите на пазарот на пари на Ант. Толку многу земаат микрозаеми од Alipay за да ги платат дневните потреби што главно ги замени кредитните картички и ја претвори Ant во најголемиот потрошувачки кредитор во Кина, издавајќи околу една десетина од потрошувачки кредит минатата година.

Честопати овие потрошувачи ги трошат своите пари на онлајн пазарите на Alibaba: Taobao, што се преведува како „лов на богатство“, нуди речиси милијарда производи, сè, од iPhone-и до гуштери миленичиња; Tmall ги држи онлајн продавниците на најголемите светски брендови. Заедно тие продаваат стоки во вредност од околу 1 трилион долари годишно, што е приближно двојно повеќе од износот што се проценува дека ќе тече низ Амазон.

Пазар во Венжу каде се користи Alipay. Милиони во Кина ја користат апликацијата секој ден за да платат за сè, од испорака на храна до дополнување броила за електрична енергија © Visual China Group/Getty Images

Како Џеф Безос од Амазон во САД, Ма ја предводеше Алибаба и во офлајн светот, купувајќи синџири на супермаркети и удели во трговците на мало со мебел за домови и водечките медиумски групи во Кина.

56-годишниот Ма се повлече од функцијата извршен претседател на Alibaba во 2019 година. Тој немаше формална улога во Ant со години, но останува негов контролен акционер откако го презеде бизнисот од Alibaba и неговите искусни странски инвеститори пред околу една деценија. Сепак, иако се повлече од титулата, Ма продолжи да се вклучува во водењето на двете компании, велат луѓе блиски до него. Тој останува еден од најважните светски претприемачи и стана неофицијален амбасадор на добра волја за Кина, донирајќи илјадници вентилатори и повеќе од 100 милиони маски за лице на земјите ширум светот на почетокот на пандемијата минатата година. Тој седи во комитетите на ОН, а неговиот Ролодекс вклучува кралеви и кралици, претседатели и премиери.

Џек Ма собра премногу моќ, ова го разбираат сите во Кина

Сонг Кингхуи, економист

Но, Ма имаше проблеми многу пред минатата година. Неговите култни следбеници му помогнаа да изгради незаменливо влијание за бизнисмен во Кина, но тој стана премногу моќен во земја која дозволува само еден центар на моќ. Сега врховниот лидер Кси се заканува дека ќе го скрши, во натпревар што ја доловува противречноста во срцето на модерна Кина – претпазливата прегратка на комунистичката партија на капиталистите кои го напојуваат економскиот раст на земјата.

Додека Кси ја зајакна контролата врз кинеското општество, тој повторно ги зајакна државните компании и ги доведе олигарсите во земјата на потпетици. Пресметките на милијардерите со државата поради регулаторните грижи, корупцијата или други согледани ненадејни точки станаа толку чести во последниве години што се појави ново правило: лежи ниско. Некои, како што е Ванг Џианлин, основач на конгломератот за недвижнини Ванда, молчеа додека ги намалуваа своите бизниси; други, како Ву Ксијаохуи од осигурителниот конгломерат Анбанг, завршија во затвор, со нивните империи преземени од државата.

„Сите тие имаат свои причини да молчат“, вели Руперт Хугеверф, кој две децении ги документирал кинеските милијардери на својата листа на богаташи во Хурун. „За Ма тоа е невообичаено. Тој беше претприемач од висок профил од самиот почеток. Тој е како Ричард Бренсон – го искористи својот профил за да го изгради својот бизнис“.

Интервјуата со луѓе од кругот на Ма, официјални лица во Хангжу и регулатори во Пекинг покажуваат дека, дури и пред говорот на Ма во Шангај да излета од колосек, веќе некое време растеше нетрпението со кинеските лидери. Особено им засмета тоа што Ма секогаш беше ѕвезда на шоуто.

„Џек Ма собра премногу моќ, тоа го разбираат сите во Кина“, вели Сонг Кингхуи, независен економист кој придонесува за кинеските државни медиуми. „Влијанието на Алибаба порасна премногу. Дојде до точка кога мораше да се стави под контрола“.

Фајненшл тајмс ги прегледа раните деловни зделки на Ма за да разбере како во подобри времиња тој се вртеше околу странските акционери и регулатори со малку последици; како го зголемил своето влијание во Кина; и како тој оствари глобален профил што на крајот го направи Пекинг непријатен. Што ќе се случи следно е далеку од сигурно, но одговорот ќе открие многу за тоа каде оди Кина.

Биографија

Ма е родена во 1964 година во обично семејство во крајбрежниот град Хангжу. Неговите родители беа страсни изведувачи на традиционално музичко раскажување, кое нуди индиции за изворот на сопствената раскошност на Ма. Ма е висок приближно 1,5 метри, но неговата харизма е голема: во душа, тој е продавач кој знае како да раскаже приказна. Во 1990-тите тој почна да прозелитизира за интернет во земја која едвај слушнала за тоа, правејќи цитат од Бил Гејтс за неговата важност: „Интернетот ќе го промени секој аспект од животот на луѓето“.

Во Кина, неговата лична историја стана модерна басна за надминување на шансите. Му требаа три години да го помине тешкиот тест на земјата за да се запише на колеџ. KFC го одби за работа во ресторан. Конечно, годините што ги помина во усовршување на англискиот јазик покажувајќи ги странците низ неговиот роден град му помогнаа да се истакне на универзитетот. Ма стана професор по англиски јазик, а потоа го основаше својот прв старт-ап на интернет, China Pages, кој креираше веб-страници за бизниси.

До средината на 1990-тите, земјата брзо се менуваше. Кинескиот лидер Денг Ксијаопинг ги ослободи себичните импулси на општеството речиси две децении порано, поттикнувајќи го приватниот бизнис со неговата реплика: „Црна мачка или бела мачка, ако може да фати глувци, тоа е добра мачка“.

Економијата тргна во трка, започнувајќи децениски скок на раст што ја направи Кина втора по големина економија во светот и глобална сила. Приватниот сектор беше водечки и многу државни претпријатија згаснаа или се реформираа. Комунистичката партија стана сè позависна од приватниот сектор за раст, создавање работни места и даночни приходи. Во 2002 година, комунистичката држава формално ја внесе растечката капиталистичка класа во своето палто, при што претседателот Џианг Земин се залагаше за „Трите претставници“, политичка теорија која ги препозна приватните претприемачи како „напредни општествени производни сили“.

Но, односите беа кревки и Кина продолжи да ги фаворизира државните компании со пристап до заеми и лиценци. Ма го виде ова од прва рака кога локалниот шампион во Хангжу го повтори бизнисот на China Pages, оставајќи му мал избор освен да го продаде на овој голем приход поддржан од државата. На крајот, тој се најде немоќен и си замина.

Искуството го обликуваше неговиот однос со државата – почитуван, но дистанциран. Ма им вели на вработените „да бидат заљубени во владата, но [не] се омажија за нив“, иако тој исто така рече дека ќе ја предаде целата своја компанија на „нацијата“ во секое време ако тоа го побараат. И покрај тоа што е член на партијата, тој никогаш не се приклучил на кинескиот парламент за шоу, Националниот народен конгрес или неговото консултативно тело, за разлика од технолошките ривали како Пони Ма од Тенсент и Робин Ли од Баиду. „Партијата не знае дали може да му верува“, вели едно лице кое работело со Ма во Хангжу.

Во 1997 година, Ма одлучи да дознае повеќе за тоа како владата се приклучи на Министерството за надворешна трговија и економска соработка, сега Министерство за трговија на Кина. Познавањето на интернетот и англискиот јазик му донесе улога да го придружува ко-основачот на YaHoo Џери Јанг до Кинескиот ѕид кога американскиот интернет магнат ја посети Кина таа година. „Веднаш бев изненаден од тоа колку љубопитен и љубопитен беше за интернетот“, изјави подоцна Јанг. „Тој очигледно не беше ваш типичен владин човек“.

Ма не остана долго во владата. Во 1999 година, тој собра група пријатели во неговиот стан во Хангжу за да ја лансира Alibaba, со цел да ги поврзе кинеските фабрики со купувачите ширум светот преку Интернет. По првичните икање, бизнисот започна. Брендовите и посредниците се собраа во Кина за евтина стока да се продава дома. Алибаба ги поврза со добавувачите. Ма беше на добар пат.

Следната деценија требаше да донесе финансиска катастрофа во Европа и Америка, но Кина беше преполна со самодоверба, особено нејзините водечки технолошки компании, кои застанаа на работ на револуција на паметни телефони што експоненцијално ќе ја зголеми нивната корисничка база. Alipay почна да експериментира со QR-кодовите кои дојдоа да го трансформираат секојдневниот живот во Кина со тоа што плаќањето преку паметен телефон беше сеприсутно.

Алибаба застана во центарот на сето ова; тоа стана место за брзо растечката средна класа во земјата за купување стоки преку Интернет. Но, Ма имаше проблем. Тој беше принуден да го намали својот личен удел во Алибаба за да ја одржи компанијата во живот во текот на првата деценија. Голдман Сакс и ризичните капиталисти најпрвин купија 50 отсто од Алибаба, потоа јапонската технолошка групација SoftBank купи акции, полека акумулирајќи 30 отсто од акциите, а конечно Yahoo влезе за да освои уште 40 отсто. Уделот на Ма од питата се намали на мало парче.

Промовирање на фестивал за онлајн шопинг во Шенжен со актерката Скарлет Јохансон во 2016 година: Неговиот Rolodex вклучува кралеви и кралици, претседатели и премиери © Barcroft Media/Getty Images

До 2011 година, странските акционери Yahoo и SoftBank заедно поседуваа мнозинство од Alibaba. Ма, кој сметаше дека веќе се доволно наградени бидејќи вреднувањето на стартапот се зголеми, почна да ги наговара двајцата да предадат повеќе акции на менаџментот, се сеќаваат луѓето блиски до ситуацијата. „Овие изминати години секогаш се каравме“, рече Ма летото на неговата врска со шефот на SoftBank Масајоши Сон. Односот на Ма со Јаху исто така беше напнат. Американскиот интернет пионер го започна својот долг пад, но инвеститорите го препишаа најголемиот дел од неговата преостаната вредност на нејзиниот удел во Alibaba Group, која се состоеше од три големи бизниси: Alibaba.com, Taobao и Alipay.

Потоа, во пролетта 2011 година, Ма одлучи еднострано да го преземе Alipay (кој беше преименуван во Ant Group во 2014 година). „И Yahoo и SoftBank беа запрепастени“, вели поранешен извршен директор кој бил вклучен во ситуацијата. „Џек штракаше неколку месеци, но никој не очекуваше ништо поврзано со Алипеј – ниту нешто од таква големина. Тие очигледно имаа големи планови за Алипеј, па тоа беше прилично дрзок чин“.

Кинеските деловни досиеја и правни документи прегледани од FT за прв пат покажуваат како Ма го извршил преземањето на Alipay. Прво, во мај 2009 година, Алибаба почна да го реструктуира начинот на кој го држеше Алипеј, при што десната рака на Ма Џо Цаи помогна да се префрли од директна подружница на Алибаба во домашна кинеска компанија во мнозинска сопственост лично на Ма. Бидејќи Ма истовремено склучи низа договори со Alibaba, таа продолжи да го третира Alipay како подружница. Овој навидум необичен договорен аранжман помеѓу мајката и подружницата (наречен ентитет со променлив интерес или VIE) всушност го поткрепува целиот технолошки екосистем на Кина.

Дејствата на Ма покажаа дека навистина е само доверба што го поврзува системот. Без одобрение на одборот на Alibaba, тој ги откажа правните договори со кои Alipay стана подружница на Alibaba, ставајќи ја под негова лична контрола.

На 10 мај 2011 година, Јаху влезе во безопасна линија длабоко во својот извештај за заработка, известувајќи ги своите инвеститори дека го изгубиле Alipay од Ма. Цената на нејзината акција падна и избувна војна на зборови. Ма тврдеше дека потегот бил неопходен за Alipay да добие клучна лиценца за плаќања од кинеската централна банка, што може да се одбие доколку е под странска сопственост.

Во Народната банка на Кина, некои функционери сметаа дека Ма ја докажал својата лојалност кон Кина пред странските засегнати страни; други гледаа дека Ма лично профитира од регулаторната несигурност додека ја фрла вината на нивните нозе. Ма не одговори на барањето да биде интервјуиран за овој напис испратен преку Alibaba. Алибаба, Ант и Фондацијата Џек Ма не одговорија на прашањата испратени за коментар.

Она што Ма не го очекуваше беше жестоката јавна реакција во Кина. Многу претприемачи стравуваа дека тој го поткопал системот за финансирање на кој тие сметаа и за да соберат пари од странски инвеститори и, на крајот, да заработат на странските пазари. Најпочитуваниот уредник на вести во Кина, Ху Шули од магазинот Каиксин, напиша уредник во кој ги осудува постапките на Ма.

„Оргинално тоа не беше голема работа“, рече Ма на кинескиот новинар. „Притисокот врз мене доаѓа од критичарите и медиумите овде“. Подоцна тој ги предводеше Alibaba и Ant да купат удели во кинеските медиумски бизниси, добивајќи одредена контрола врз она што тие го кажуваат за него.

На крајот, Ма, Јаху и СофтБанк склучија договор, зацврстувајќи ја личната контрола на Ма над Ант, притоа добивајќи договор за споделување на профитот за Алибаба, кој компанијата години подоцна го размени за 33 отсто од акциите во Ант што ги поседува денес. Но, многумина веруваат дека епизодата е дефинитивен грев на Ма. Данкан Кларк, кој навлезе во трансферот на Алипај во својата книга Алибаба: Куќата што Џек Ма ја изгради, вели: „Џек секогаш игра тродимензионален шах, но… може на крајот да ги иритира луѓето“.

Ако Ма играше шах, тоа го правеше со зголемена самодоверба. До 2015 година, тој беше на врвот на светот – и на листата на богаташи во Кина на Хурун. Неговото поткопување на структурата VIE не го намали апетитот на инвеститорите за 25 милијарди долари на Alibaba во Њујорк во 2014 година, кој ја користеше истата структура. Alibaba беше досега најголемата флотација на берзата во светот. Технолошките компании како што е Ант почнаа да му покажуваат на светот дека и Кина може да иновира, а Ма стана симбол на она што е можно бидејќи владата го промовираше претприемништвото за да го намали притисокот за наоѓање работа за милиони нови дипломирани универзитети.

Ма почна да изнесува поголема, глобална визија за Alibaba. Неговите амбиции извесен период беа поврзани со притисокот од Пекинг да им помогне на кинеските бизниси да заминат во странство, па дури и го придружуваше Кси на посетата на САД во 2015 година.

Ма слави додека акциите на Alibaba започнаа да живеат на првичната јавна понуда на компанијата во Њујорк во 2014 година © Getty Images

Она за што размислувам е како можеме да ја направиме Alibaba платформа за глобален мал бизнис“, му рече Ма на американскиот новинар Чарли Роуз на Светскиот економски форум во Давос таа година. „[Светската трговска организација] беше одлична [во] минатиот век, но СТО им помагаше на големите компании да продаваат работи низ нациите. Денес интернетот може да им помогне на малите бизниси да продаваат работи преку океаните.

Тој додаде дека се надева дека ќе регистрира две милијарди потрошувачи и 10 милиони мали бизниси надвор од Кина.

Ма со Кси Џинпинг за време на посетата на Мајкрософт во Вашингтон во 2015 година, пред да се појави несогласување меѓу технолошкиот тајкун и лидерите на Кина © Getty Images

Меѓутоа, истиот ден, несреќен функционер од средно ниво во кинескиот бизнис регулатор реши уште еднаш да го насочи домашното влијание на Ма. Кога извештајот на регулаторот сугерираше дека приближно две третини од стоките продадени на платформата Таобао на Алибаба се фалсификувани, Алибаба возврати директно на лицето кое стои зад извештајот. „Режиктор Лиу Хонглијанг! Ги прекршувате правилата, престанете да бидете крив судија!“ го твитна профилот на Таобао на Веибо, припишувајќи ја изјавата на еден од неговите трговци.

Деловниот регулатор одговори со бела хартија што ја удри Алибаба. Но, тогаш Ма полета за Пекинг и се сретна со шефот на Лиу, Џанг Мао. Двајцата мажи се согласија дека Алибаба ќе работи на отстранување на фалсификатите и Џанг ги пофали напорите на компанијата да ги заштити интересите на потрошувачите. Белата книга беше повлечена и прашањето се стопи. Иако јавното мислење во голема мера беше во аголот на технолошкиот тајкун, погледот на Ма кој се осмели да се соочи со регулаторите во земјата не беше по вкус на секого. „Овој јавен предизвик не беше чекор напред за владеењето на правото“, вели Сонг, економист. „Всушност, тоа беше демонстрација на арогантен капитал сигурен во неговата поддршка“.

Сликата го обиколи кинескиот интернет: згрчени околу масата беа 16 мажи, секој од нив технолошки лидер. Пони Ма, шеф на гигантот за игри и социјални медиуми Tencent, седеше покрај Ричард Лиу од JD.com. Во близина беше Џанг Јиминг, основач на ByteDance, компанијата зад видео апликацијата TikTok.

Настанот на маргините на Светската интернет конференција 2017 година во Вужен, организиран од кинеската влада, стана познат едноставно како „интернет вечера“. Ма не беше таму и беше бесен поради прекршувањето, вели едно лице кое тесно соработувало со него. „Тој фрли бес на темперамент“, вели лицето. „Тој има его поголемо отколку што може да си дозволи“.

„Интернет вечера“ на маргините на Светската интернет конференција во 2017 година во Вужен. Ма не беше меѓу 16-те технолошки лидери поканети и беше кажано дека е бесен поради прекршувањето © Visual China Group/Getty Images

Запрашана за тоа од новинарите во тоа време, Ма рече: –Не размислував да присуствувам – во секој случај, никој не ме покани. Дури и да имаа, јас веројатно немаше да имам време. Верувале или не, ако навистина сакав да вечерам, би можел да го поканам целиот свет, најбогатите, светската елита, малкумина би добиле покана. Но, овие вечери се бесмислени. Нема да организирам вечера.

Потоа, неколку месеци подоцна во Давос во јануари 2018 година, Ма приреди вечера од светска класа. Тој го седна Бил Гејтс лево, а норвешката премиерка Ерна Солберг десно. Одделот за односи со јавноста на Алибаба ги префрли сликите и претходно напишаните копии на кинеските медиуми, преплавувајќи го интернетот со реплики за празникот на Ма и неговите присутни.

Сликите од вечерта покажаа дека Ма прави магични трикови за претседателот на Руанда Пол Кагаме и позира со Канаѓанецот Џастин Трудо. Забележливо отсутен беше економскиот цар на Кси, Лиу Хе, кој требаше да зборува следниот ден во Давос и ја водеше многу важната кампања на Кина против финансискиот ризик.

Ма со Бил Гејтс во Шангај во 2018 година: „Верувале или не, ако навистина сакав да вечерам, би можел да ја поканам светската елита“ © Getty Images

Лидерите на комунистичката партија „не сакаат тој да ја претставува Кина на светската сцена“

Соработник на меѓународните проекти на Ма

Вечерата на Ма во Давос беше вид на трик што беше рендан во Пекинг и кој стана вообичаен бидејќи тој се преправи себеси како лидер на глобалната експанзија на Алибаба и на кинескиот бизнис. Тој го вееше кинеското знаме низ целиот свет и често ја фалеше и Комунистичката партија.

Но, за лидерите што седеа во Пекинг беше непријатно: приватен бизнисмен му зборуваше на светот во нивно име – на совршен англиски за подигање. „Гонггао Гајџу – постигнувањата на субјектот го прават кралот да се чувствува непријатно“, вели соработник на Ма за меѓународни проекти. „Не им се допаѓа тој да ја претставува Кина на светската сцена“.

По неговата вечера во Давос, авионот на Ма крстари за Бордо, каде што купуваше замоци и лозја. Тој продолжи да се сретне со тајландскиот премиер Прајут Чан-оча во април и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и кралот Абдула Втори од Јордан во мај, проследено со посети на низа светски метрополи во текот на летото 2018 година. Записите за летови од Радарбокс и Флајтрадар24 сугерираат дека тој помина повеќе од половина година надвор од Кина.

Во меѓувреме, дома, доверливиот човек на Кси, Лиу, ја стави финансиската регулатива во голема брзина. Од 2017 година, властите ги испитуваа „сивите носорози“ во земјата – големите приватни конгломерати како што се Ванда, ХНА, Фосун и Анбанг, кои се нагостија со долгови за да се впуштат во глобални пазари. И Ант претрпе неуспеси бидејќи регулаторите се вклучија за да ограничат делови од нејзиниот бизнис, но беше доволно пргав да се сврти и продолжи со својот раст. За цело време, Ма продолжи да зборува. „Една од причините зошто Alibaba растеше толку брзо [беше] затоа што владата не го сфати тоа“. . . Кога почнаа да го сфаќаат тоа, станавме многу бавни“, рече тој на еден форум на англиски јазик.

Официјалната нелагодност стануваше се појасна. „Она што тој го кажуваше и јавно и приватно може да биде срамно за Кина“, вели човек близок до владата во Хангжу. „Откако се врати дома, тие секогаш мораа да одат да го информираат и да го прашаат за неговите патувања“, додава тој.

Кина се менуваше, но изгледаше дека Ма не знаеше колку. Овластен со амандманите на уставот со кои беа отстранети ограничувањата на мандатот за претседател, Кси стана негов најмоќен лидер во последните децении. Секоја форма на јавно несогласување беше ризично, а Кси го постави строгата над високите нивоа на долгови и ризикот од финансискиот сектор како главен приоритет, бидејќи властите се загрижени дека системската финансиска криза во стилот на САД може да ја разниша економијата, па дури и нивното задржување на власта.

Големината и обемот на мравката пораснаа со скокови и граници откако Ма ја презеде од Alibaba, а регулаторите само што почнаа да го разбираат нејзиниот огромен опсег кога компанијата ги објави своите финансиски детали за прв пат во август минатата година. Самите детали што ги возбудија инвеститорите – неговото издавање потрошувачки заем што ја засени секоја државна банка, неговиот годишен обем на плаќања што го надмина кинескиот БДП – ги направија регулаторите во Пекинг да бидат претпазливи. „Бизнисот на Мравката е инхерентно ризичен, не можеме да броиме колку состаноци имале директорите со официјални лица за да не доведат до денес“, вели еден вработен. Следниот чекор на Ма беше да се покаже премногу ризичен дури и за него.

Кога излезе на сцената на високата деловна конференција во Шангај во октомври минатата година, Ма знаеше дека регулаторите подготвуваат правила за да ги зауздаат ​​Ант и другите финтех компании, велат луѓе кои ја познаваат ситуацијата. Тој имаше намера да стори сé што може за да ги лобира присутните агресивно, со што ќе ја донесе довербата од неговата битка со деловниот регулатор во 2015 година во кампањата.

Но, тој го направи фаталниот чекор да ја објави битката јавно. На сцената, Ма ги предизвика финансиските норми на стариот свет, притискајќи ја Кина да тргне по својот пат. „Денешниот финансиски систем мора да се реформира“, предаваше тој од говорницата. „Во моментов нашиот капацитет за „контрола“ станува се посилен и посилен, додека нашиот капацитет за „следење“ очигледно недостасува. Иновациите не се плашат од регулација, но се плашат од регулирање со вчерашните методи“. За разлика од повеќето негови говори, Ма постојано гледаше надолу во неговите белешки, сугерирајќи дека неговите зборови се фино пресметани. Личната канцеларија на Ма е полна со поранешни новинари од кинеската официјална новинска агенција Ксинхуа.

Според луѓе блиски до ситуацијата, некои високи функционери во Пекинг ја виделе епизодата како Ма се обидува да ја придобие јавноста на своја страна и да влијае на политиката. Новинската куќа Huxiu поддржана од Alibaba повторно објави напис во кој го брани говорот на Ма.

Но, неколку недели подоцна, потпретседателот на одделот за пропаганда на партијата одржа говор во кој ги повика кинеските медиуми одлучно „да се чуваат од тоа“. . . ризикот од капитално манипулирање со јавното мислење“. На Huxiu, која исто така објави уредувачко предупредување против прекумерното казнување на кинеските технолошки групи, му беше наредено да ги запре своите операции на еден месец.

Во ноември, Ма се откажа од судењето на африканско талент шоу што тој го создаде. Потоа, Генералното здружение на претприемачи во Жеџијанг со кое претседава Ма ја откажа својата годишна конференција, а еден член вели дека се зборувало за негово повлекување од својата позиција. Во Кина се проширија гласини дека тој е во домашен притвор или побегнал во Сингапур. Облак од неизвесност влијаеше на цената на акциите на Alibaba и планираната продажба на обврзниците. Потоа Ма се возел во кинеското село и во таа студена недела во јануари ги изненадила наставниците во основното училиште Јухуа. „Беше многу задоволен од она што го виде овде“, вели директорот Чен.

Едно место каде Ма неодамна е виден е колонија на уметници во Хангжу, каде што изгради комплекс опкружен со работилници на познати режисери и филмски студија кои ги почитува. Внатре, бран од калдрма покриени со мов и дрвени мостови се змии меѓу езерца и делови од земја каде се чуваат домови. Повлекувањето на Ма формира сам по себе остров, со ров од езерца и насипи и неколку чувари во подножјето на главниот мост што води до него.

Колонијата се шири низ еден агол од Националниот парк во мочуриштата Ксикси, природен резерват од 11 квадратни километри познат како бели дробови на градот, кој го формира центарот на империјата на Ма. Ја има Фондацијата Џек Ма и неговото студио за таи чи, каде што во подобри времиња примал посетители, но што неодамна стана светилиште на неговиот поранешен живот: Ма на насловните страници на списанијата; Ма ѕвони во огласот на Alibaba; за купување Ма споменици, како што е реплика на портокаловата електрична гитара со која удираше додека на 60.000 вработени во Alibaba врескаа со кинеска рок песна.

Останува нејасно дали на Ма ќе и биде дозволено да додаде нови победи во колекцијата. „Како приватен претприемач, многу е важно да се најде вистинскиот степен на публицитет и Ма сè уште не го совладал ова. Претходно не беше важно. Сега е неопходно да се започне со учење“, вели поранешен функционер во Хангжу кој се занимавал со Алибаба една деценија. Друг локален функционер додава: „Џек Ма мора да држи низок профил сега“.

Голем дел од кинеската јавност се сврте против него, желни да го видат падот на најголемиот познат капиталист во земјата. Додека во минатото тој беше љубезно пофален како тато Ма или учител Ма, коментарите на видеата на Ма сега се на линијата на „Пролетаријатот на светот, дојдете заедно!“ Најголемата лекција на наставникот Ма за легиите на кинеските претприемачи што ги инспирира можеби е да ги потсети дека комунистичката партија владее и дека секој приватен бизнис, без разлика колку е стратешки важен за иднината на земјата, ќе биде доведен до пета ако се смета дека го загрозува Забава.

Особено технолошките групи во земјата се пред промени. Alibaba и Tencent се проширија главно неконтролирано во текот на изминатите две децении, растејќи за да контролираат огромни делови од дигиталната, па дури и физичката економија. Минатиот викенд, властите ја казнија Алибаба со рекордни 2,8 милијарди долари за злоупотреба на нејзината доминација на пазарот и и наредија на компанијата да го „поправи“ своето однесување, а регулаторите брзо следеа во понеделникот објавувајќи план за намалување на бизнисот на Ант.

Ривалите на Ма брзо разбраа на која страна дува ветрот. На годишната законодавна седница на Кина минатиот месец, Пони Ма од Tencent предложи построга регулација на интернет бизнисите како што е неговиот и имаше „доброволна“ средба со антимонополските власти. JD.com го укина ИПО на својата единица за финансии и постави одговорен службеник за усогласеност. Колин Хуанг од e-commerce juggernaut Pinduoduo целосно ја напушти компанијата што ја основаше – откако подари голем дел од акциите во текот на летото, како што рече еден пријател, потег дизајниран да го спречи неговото име да биде на врвот на листата на богати.

Како што Кинеската комунистичка партија се приближува на својот 100-ти роденден ова лето, значаен настан, таа ја зацврстува својата контрола врз приватното претпријатие. Партиските комисии што мора да ги имаат сите приватни компании повторно се зајакнуваат, а нивните надзорни улоги се зголемуваат. Бизнисите во државна сопственост се прошируваат. „Во изминатите четири децении, односот меѓу приватниот сектор и кинеската комунистичка партија беше контигентен и слаб, со бранови меѓу контролата и автономијата“, вели Џуд Бланшет, експерт за Кина во Центарот за стратешки и меѓународни студии.

„Ние сме во уште еден циклус на контрола и очекувам овој да биде издржлив“.

Рајан Мекмороу е технолошки известувач на FT во Кина; Сун Ју е кинески економски новинар; дополнително известување од Кианер Лиу, Ниан Лиу, Том Мичел, Јуан Јанг и Мајлс Крупа

ИЗВОРFinancial Times
претходниот член,Пациент на кислородна поддршка запалил цигара и предизвикал пожар на Клиника за пулмологија
Следната статијаОва е најозлогласениот сериски убиец, ќе се запрепастите од неговата свирепост

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде