Нарколепсијата се карактеризира како хронична состојба поврзана со спиењето, и иако не е толку честа како другите нарушувања на спиењето, може сериозно да го наруши нечиј живот.

Според Националниот институт за невролошки нарушувања и мозочен удар (НИНДС), ова е нарушување во кое луѓето доживуваат силна и постојана поспаност во текот на денот.

На пример, ако некогаш се најдете во ситуација да ве совлада заморот или заспиете без предупредување, може да имате проблеми со нарколепсија.

Симптомите на нарколепсија може да се појават во секое време од животот на една личност и се почести во детството, адолесценцијата или раната зрелост.

Најдобро може да се опише како хронично невролошко нарушување кое влијае на способноста на мозокот да ги контролира циклусите на спиење и будење, така што може да се чувствувате одморени по будењето, но многу поспани во поголемиот дел од денот и често да се будите често ноќе, според NINDS.

Голем број на луѓе кои прележале ковид19 опишуваат симптоми слични на нарколепсијата, што дополнително ги мотивира лекарите да проверат какво влијание и последици остава короната врз работата на мозокот и нервниот систем воопшто.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Возењето со јакна во оваа европска држава ќе ве чини 200 евра казна
Следната статијаЗлатни правила за справување со мамурлукот кој е честа појава по празниците

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде