Кај нехоспитализирани, невакцинирани возрасни лица со благ до умерен ковид-19, третманот со високи дози со антацид фамотидин помогна да се забрза прогресијата на симптомите и воспалението, според студија со мал примерок.

Приближно половина од испитаниците во студијата, во која беа опфатени 55 пациенти, земаа фамотидин, главната состојка во широко користениот лек за горушица на Џонсон и Џонсон, Пепсид, три пати на ден во текот на две недели.

Останатите земале таблета која не содржела активна супстанција фамотидин.

Кај пациентите во групата со фамотидин, 14 од 16-те следени симптоми се повлекувале побрзо, вклучувајќи губење на мирис и вкус, отежнато дишење и абдоминална болка.

Третманот со фамотидин, исто така, доведе до побрзо подобрување на воспалителните маркери без никакви штетни ефекти врз имунолошкиот одговор на пациентите, објавија истражувачите во списанието Гут.

Се надеваме дека податоците што ги објавуваме по оваа студија ќе ги водат идните студии кои се неопходни за да се потврди фамотидинот како лек за пациенти со Ковид-19, рече водачот на студијата д-р. Тобијас Јановиц од Нортвел здравје и лабораторијата Колд Спринг Харбор во изјава.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Православните верници денеска го празнуваат св. Фотиј Цариградски
Следната статијаПоради климатските промени загрозен опстанокот на кафе, индиски ореви и авокадо

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде