Клучните прашања и одлуки во врска со „КОВИД-19 пасошот“ ќе бидат во рацете на земјите членки на Европската унија, што значи дека националните влади ќе одлучат дали ќе ги прифатат руските и кинеските вакцини, пишува Политико.

„Ковид-пасош“ ќе биде потврда за вакцинација против коронавирус, која ќе патува слободно во рамките на земјите од Европската унија, но во моментов важи само за вакцини одобрени од Европската агенција за лекови (ЕМА).

Во моментов нема руско или кинеско решение за КОВИД-19 меѓу нив.

Според нацрт планот добиен од „Политико“, Европската комисија ќе предложи секоја земја на ЕУ што дозволува вакцинирани лица да влегуваат без тестирање или самоизолација, да прифати сертификати за вакцинација од други земји.

Иако оваа обврска во моментов се однесува само на вакцините одобрени од ЕУ, некои земји-членки вршат имунизација со „Спутник V“ и „Синофарм“.

Сепак, нацртот нагласува дека земјите од ЕУ можат да одлучат дали ќе прифатат руски и кинески вакцини по сопствено наоѓање.

Комисијата треба да го претстави предлогот во среда, а самата идеја за „козиден пасош“ се соочува со низа проблеми.

Андреа Амон, директор на Европскиот центар за превенција и контрола на болести, во вторникот изјави дека нема доволно информации за тоа колку долго вакцините штитат од вирусот, па затоа е сè уште неоправдано да се даваат посебни привилегии на вакцинираните лица или да се дискриминираат патниците кои не се вакцинирани.

За да го заобиколи тоа, Претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, претходно рече дека сертификатот не треба да вклучува само вакцинирање на патници, туку и список на нивните тестови или закрепнување од вирусот.

Потврдата „не може и не смее да биде предуслов за остварување на правото на слободно движење и не може да биде предуслов за користење прекугранични услуги за превоз на патници како авиокомпании, возови, автобуси или траекти“, се нагласува во нацрт-предлогот.

Личните информации дадени во сертификатот ќе бидат ограничени на она што е „строго потребно“ и ќе вклучуваат информации како што се марката на вакцината земена, како и датумот и местото на вакцинирање, се вели во нацртот.

Сертификатот ќе обезбеди „многу високо“ ниво на заштита на податоците, се вели во предлогот, додавајќи дека само релевантните државни органи во земјата на дестинација, како и прекуграничните транспортни услуги, ќе користат лични податоци за да се потврди вакцинацијата, тестирањето или статус на закрепнување.

Сертификатот не треба да бара база на податоци на ниво на ЕУ, додаде тој.

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Наш предлог за ручек: Запечено пилешко со јогурт (РЕЦЕПТ)
Следната статијаКолку трчање е доволно за да ви го продолжи животот?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде