Со растечка економија и тесниот пазар на труд, средната плата се зголемила кај повеќето компании од S&P 500 минатата година, според анализата на WSJ, пишува Телеграф.

Во оваа смисла, најмногу се истакнаа Alphabet (мајка на Google) и Facebook (Meta), кои обезбедија медијална заработка од речиси 300.000 долари.

Тие беа и меѓу речиси 150 компании кои рекоа дека нивниот „просечен вработен“ заработува повеќе од 100.000 долари годишно.

Најниско платените работници беа во снабдувачот на автоделови Aptiv, чиј работник со полно работно време во фабрика во Мексико заработил помалку од 7.500 долари во 2021 година.

Aptiv е една од 44-те компании кои пријавиле дека им плаќале на работниците помалку од 30.000 долари. Севкупно, просечната плата лани пораснала во 278 од 453 фирми.

Можеби е изненадување, но Tesla ја намали својата просечна плата – од 2020 година – за 12 проценти. Просечната заработка во Тесла беше 40.723 долари во 2021 година и 58.881 долари во Беркшир Хатавеј, што е пад од 14% во однос на 2020 година.

Activision Blizzard ја подигна својата плата во однос на претходната година (за 18%) и сега изнесува 117.207 долари. Nvidia ја зголеми својата просечна заработка за само 1 процент, на 217.542 долари, а Exxon Mobil за три проценти – на 189.082 долари.

United Airlines Holdings го подигна нивото на заработка за цели 23 отсто, што веројатно не е чудно бидејќи во воздухопловниот сектор има голем недостиг на работна сила, а неопходно е да се привлечат работници. Во 2021 година, просечната плата во оваа компанија била 78.245 долари, пренесува Телеграф.

Mastercard, на пример, ја намали просечната плата за три отсто, на 128.154 долари, додека фармацевтската компанија Модерна ја намали платата за 16%. Секако, заработката во Модерна останува меѓу највисоките кога зборуваме за компаниите од S&P 500, во износ од 133.074 долари.

Познати компании кои исто така ја зголемија својата заработка од медиумите минатата година се Ebay, Waste Management, IPG Photonics Corp, Etsy, Equifax, Edwards Lifesciences.

Компанијата Edwards Lifesciences ја зголеми својата просечна заработка за неверојатни 41 отсто, на 73.036 долари, а треба да се напомене дека работи во областа на здравствена опрема и услуги. Таа гранка дефинитивно доживеа бум од избувнувањето на пандемијата „Ковид-19“. Покрај тоа, Air Products & Chemicals, која се занимава со материјали, го подигна нивото на заработка за 34%.

Врз основа на анализата презентирана од WSJ, можеме да заклучиме дека заработката најмногу пораснала минатата година во 3 категории: Медицинска опрема и услуги од областа на здравството, материјали и материјали и технологија.

ИЗВОРBiznisinfo.mk
претходниот член,Ковачевски: Македонија е пример за функционална мултиетничка држава
Следната статијаВучиќ во ОН: Се премолчува бомбардирањето на Србија, што е разликата меѓу Србија и Украина?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде