Ако желбата на вашето дете е првиот мобилен телефон да го добие оваа празнична сезона, сигурно имате некои прашања за таа пресвртница во неговиот живот.

Експертот за родители Анита Клир, основачот на проектот за позитивно родителство и автор на „Позитивен водич за родителство за вработени родители“, работи на тоа да им даде стручни совети на родителите кои размислуваат да го купат првиот мобилен телефон на своето дете оваа празнична сезона.

  • Пробен прв мобилен телефон

Ова му дава шанса на вашето дете да покаже дека може да биде одговорно. Исто така, ви дава шанса да разберете како ќе го користи и кои правила треба да ги воведете во врска со користењето мобилен.

  • Контактирање во секое време

Ако главната причина што му давате на вашето дете мобилен телефон е тоа што може да ве контактира во итен случај, погрижете се тој или таа да има неограничени повици и пораки. Знаејќи дека тие секогаш можат да контактираат со вас обезбедува сигурност и за нив и за вас.

  • План кој одговара на животниот стил на вашето семејство

Начинот на кој децата ги користат своите мобилни телефони може да се промени речиси преку ноќ додека го менуваат училиштето или започнуваат нови активности, затоа немојте да бидете обврзани со долг договор кој нема да биде соодветен по некое време или нема да се прилагоди на променливите потреби на детето.

  • Започнете со едноставен уред

Децата понекогаш губат работи и лесно ги уништуваат. Не им го купувајте најновиот модел на мобилен телефон. Запомнете дека децата учат да бидат одговорни преку вежбање, затоа почнете со едноставен модел и ќе има помалку кавги и многу помалку стрес за вас.

 

ИЗВОРВработување
претходниот член,Го снижува нивото на холестерол: Не јадете месо без овој додаток!
Следната статијаНиски температури ќе се задржат до крајот на годинава

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде