Рецепт за грав со колбаси

Компоненти:

 • 2 лажици маслиново масло
 • чадени или италијански колбаси, варени
 • 3 чешниња лук, мелено
 • 2 лименки бел грав, измиени и исцедени
 • 1 ½ шолја пилешка супа
 • 1/2 лажичка сол
 • 1/4 лажичка свежо мелен црн пипер
 • 1 лажичка мајчина душица
 • Зелка со извадени стебла, листови поделени на парчиња со големина на залак, околу 3 чаши
 • 1 лажица сок од лимон
 • 1/2 чаша пармезан, плус гарнир
 • мелена пиперка, по желба

Постапка:

Во тава загрејте го маслиновото масло на средна топлина. Додадете го колбасот и пржете од двете страни до златно кафеава боја, околу 4-5 минути. Додадете го лукот во тавата и варете додека не замириса, околу 15 секунди. Додадете ⅔ грав и 1 чаша пилешка супа во тавата и зачинете со сол, бибер и мајчина душица, измешајте да се соедини и варете на средна топлина.

Во еден сад изгмечете го преостанатиот грав со вилушка додека не се добие густа паста. Додадете го пасираниот грав назад во тавата и измешајте да се соедини. Варете додека гравот не се загрее и згусне, околу 2-3 минути.

Додадете го кељот, намалете ја температурата на средно ниско и варете со често мешање додека сосот не стане кремаст, намалете малку и кељот овене уште 2 минути.

Во тавата додадете пармезан, лимон и колбас. Промешајте да се соединат. Додадете ја преостанатата супа, малку по малку ако сакате да биде покремаста. Прилагодете го зачинот по вкус.

Послужете со дополнителен пармезан, испасирани пиперки по желба, со малку крцкав леб!

ИЗВОРАло
претходниот член,Денеска е голем христијански празник посветен на св.Лука
Следната статијаЗимското сметање на времето влијае негативно врз здравјето, но и врз економијата

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде