За прв пат од почетокот на јули, Кина не регистрираше нови случаи на инфекција со коронавирус.

Овој резултат, во време кога повеќе заразниот делта на вирусот доминира низ светот, се појави затоа што дисциплинирано се придржуваа до строгите мерки.

Борбата на Кина со делта варијанта на корона започна на 20 јули, кога беше откриена инфекција со овој вид коронавирус меѓу персоналот на аеродромот во источниот град Нанџинг.

Од тој момент пандемијата почна брзо да се шири и се прошири во десетици кинески провинции.

1.200 луѓе брзо се заразија, и многумина го сметаа овој бран за поразителен од оној од почетокот на 2020 година, пишува Си -Ен -Ен.

Ова, исто така, доведе до брза реакција на локалните власти кои ставија десетици милиони жители во строг карантин, спроведоа масивни кампањи за тестирање, следење и ограничување на патувањата дома.

Се чини дека сега, само неколку недели подоцна, успеале да го потиснат ширењето на вирусот.

Дневните инфекции постојано паѓаат во текот на минатата недела, за да завршат едноцифрени. Кога врвот на инфекцијата беше на врвот, две недели порано, имаше просечно по сто заразени луѓе дневно.

Во понеделникот, Кина пријави 21 нов случај на инфекција, од кои ниту еден не потекнува од локалното население, но сите се „увезени“.

Пријавени се и 16 асимптоматски случаи, од кои сите се исто така увезени.

ИЗВОРНова,рс
претходниот член,Препорака: Работничките во Авганистан засега да останат дома
Следната статијаЗошто е важно да ги следите варијантите на коронавирус

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде