Коронавирусот најпрво започна да се шири во кинескиот град Вухан, Тајланд се појави особено ранлив. Тоа беше првата земја надвор од Кина која пријави случај на Ковид-19, кога, на 13 јануари, беше потврдено дека 61-годишна жена од Вухан има позитивен тест во Бангкок.

Тајланд беше во највисока туристичка сезона, пречекувајќи им патници од целиот свет. Голема епидемија се чинеше скоро неизбежна.

Сепак, 11 месеци подоцна, како и многу од нејзините јужно-источни азиски соседи, Тајланд досега го избегна најлошиот вирус.

Заклучно со 15 декември, Тајланд регистрира 4.246 инфекции од почетокот на годината – нешто повеќе од една петтина од случаите регистрирани само во понеделникот во Велика Британија, број на жртви е 60.

Проф. Ануча Аписарнтанарак, шеф на одделот за инфективни болести на Универзитетот Тамамат, рече дека успехот на земјата е чиста комуникација од страна на здравствени експерти, подготвеност да им се дозволи на научниците да го водат одговорот и ефективно заклучување, што го следеше јавноста.

Мислам дека една од највлијателните интервенции беше универзално носење маска, додаде тој. –Ние го сторивме тоа не затоа што знаевме [ќе биде ефективно], туку затоа што некако ова е азиска култура. Постојат, рече Ануха, сега докази кои сугерираат дека ова значително го намали бројот на инфекции и смртни случаи.

Во соседна Камбоџа – каде потврдените национални случаи изнесуваат 362 од 15 декември, и нема потврдени смртни случаи – три четвртини од населението живее во рурални средини и поминува многу време на отворено.

Одговорот на ниту една земја не беше беспрекорен. Некои укажаа на ниските стапки на тестирање во Камбоџа и изразија посебна загриженост за ранливоста на затворениците во озлогласените тесни затвори во земјата. Минатиот месец, владата го идентификуваше она што го опиша како прв пренос во заедницата, со директорот на затворите, кој имаше неодамнешен контакт со затвореници, со позитивен тест.

Заедничката изјава издадена од Амнести Интернешнл, Хјуман рајтс воч и Камбоџанската лига за унапредување и одбрана на човековите права ја повика владата да спроведе ригорозно тестирање на затворениците и да се намали пренатрупаноста. Портпаролот на одделот за затвори, Нут Савна, минатата недела изјави дека некои затвореници имале мала треска, кашлање и течење на носот – симптоми што тој ги припишува на променливото време, иако тие не биле тестирани во тоа време, според извештајот на ВОД Англиски.

Авторитарниот лидер на Камбоџа, Хун Сен, строг сојузник на Кина, претходно предизвика аларм со тоа што се појави за да го минимизира вирусот. Групите за права го обвинија дека го користел вирусот како изговор за сузбивање на несогласувањето и проширување на неговите овластувања.

Rebecca Ratcliffe

Автор:

Ребека Ратклифт

ИЗВОРGuardian
претходниот член,Нов Зеланд е единствената земја која го победи коронавирусот
Следната статијаПендаровски ги замоли граѓаните да останат дома за празниците

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде