Многу експерти велат дека зависноста од децата може сериозно да се развие ако прекумерно ја користат технологијата.

Сите знаеме дека ако се користи прекумерно, може да влијае на развојот на детето.

Како да препознаете дека детето е зависно од екранот?
  • Повеќе не е заинтересиранo за други активности

Кога ќе забележите дека детето избира да гледа во телефонот наместо да си игра со пријателите, време е за аларм.

  • Користи екрани за да се расположи

Ако детето треба да земе телефон или некој друг екран за да се чувствува подобро, да се утеши кога е тажно, тоа значи дека развива зависност.

  • Сокрива колку го користи телефонот

Дали некогаш сте забележале дека детето се крие за да го користи телефонот, особено кога мислите дека спие?

Или кога треба да си ја заврши домашната задача? Ова може да укаже на нездраво користење на екранот.

  • Поради екранот ги нарушува односите со луѓето

Кога станува збор за собирање, дружење со семејството или пријателите, детето не го напушта телефонот, не се вклучува во реалниот живот, туку повеќе избира екрани.

  • Се повлекува во себе

Децата кои премногу користат телефон, таблет или компјутер имаат тенденција целосно да се повлечат.

Што да направите ако детето премногу користи екрани?

Родителите можат да помогнат и да го спречат развојот на зависност.

Главниот чекор е да го ограничите времето што вашето дете го поминува пред екранот.

Без разлика на возраста, поставете лимит и одредете колку време поминуваме пред екраните.

Понекогаш технологијата може да биде корисна и не треба само да и припишуваме лоши карактеристики.

Затоа направете план кога се користат екраните во семејството, а кога не преку ден.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Пред нас е уште еден продолжен викенд, петок е неработен ден
Следната статијаДенеска се празнува Бадник, а еве како треба да изгледа бадникова трпеза

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде