Додека основачот на Амазон се трга од функцијата на извршен директор, компанијата се шири побрзо од кога било. Во текот на 27 години, основачот на Амазон, Џеф Безос го воздигна Amazon.com Inc. AMZN 0,12% во колос чија моќ и влијание одекнува низ бројни индустрии. Богатството на г. Безос и Амазон експлодираа во последните години. Како што интензивираше побарувачката за нејзиниот основен бизнис за купување преку Интернет, компанијата исто така забележа огромен успех во Cloud Computing и успешно се прошири во сферите на забава и рекламирање. Со растот на моќта и амбицијата на Амазон, компанијата тргна во невиден тренд на вработување и се прошири доста завидно низ целите САД.

Почнувајќи од понеделник, кога основачот на Амазон ќе ја напушти улогата на извршен директор и ќе стане извршен претседател, Џеф Безос ќе влезе во живот кој вклучува истражување на вселената, филантропија и кон трошење на недвижнини и нови играчки. Додека тој му го предава секојдневното управување со компанијата на извршниот директор на Амазон веб сервиси Енди Џеси, еве еден поглед на личните и професионалните империи што ги создаде:

Долги деловни краци

Амазон доминира преку малопродажбата преку Интернет, каде што отпаѓа околу 41% од целата продажба преку Интернет, според истражувачката фирма еМаркетер. Но, компанијата исто така им помогна на пионерските услуги во cloud-computing-от и е веле-сила во рекламната индустрија, каде што сега се натпреварува со гигантите на реклами, Alphabet Inc., Google и Facebook Inc.

Во последниве години, Амазон влезе подлабоко во секојдневниот живот на Американците преку своите услуги за стриминг и паметни уреди, категории каде што одржуваше контрола дури и кога се вжешти конкуренцијата. Неговиот асистент Alexa и уреди за стриминг на Fire TV редовно се рангираат меѓу најпродаваните производи на Amazon на својата страница, делумно благодарение на редовните попусти.

Бесконечно вработување

Малку, ако воопшто има, компании кои некогаш се приближиле кон заложбите за вработување што ги презеде Амазон во текот на изминатата година. Компанијата додаде повеќе од 500.000 вработени ширум светот во 2020 година и во следните години може да го престигне Walmart Inc. како најголем работодавач на нацијата во САД.

Еден работник од Амазон подготвува за испраќање во Северна Каролина. ФОТО: ЏЕРЕМИ М. ЛАНГ ЗА WALL STREET JOURNAL

За да се задоволи побарувачката што ја виде, Амазон отвораше нови  магацини со еднакво темпо низ целата земја, дел од своите напори да достави пакети до клиентите за еден ден или помалку.

Амазон имаше неколку бранови на нови вработувања минатата година. Во пролетта на 2020 година, ангажираше 175.000 работници да се справат со порастот на побарувачката предизвикана од пандемијата, подоцна велејќи дека 125.000 од тие работници можат да останат со полно работно време во компанијата. Во септември, додаде уште 100.000 вработени во САД и Канада. И овој мај, најави додавање на уште 75.000 работници.

Компанијата исто така го зголеми бројот на корпоративни директори. Во јануари, таа објави додавање на околу 3.000 вработени во нејзините корпоративни редови во областа на Бостон, што е една од бројните проширувања на работни места за технологија во поголемите американски градови за компанијата. И во јуни, додаде 800 улоги на својот тим Амазон веб услуги во Редмонд, Вашингтон. Амазон рече дека околу 130.000 од своите 950.000 вработени во САД работат во нејзините канцеларии.

Холивудски успех

Амазон влезе во филмската индустрија во 2010 година преку лансирање на студија Амазон. Сега признат продуцент и дистрибутер на филмови и телевизиски серии, поделбата на Студијата доживеа успех за кој освои Оскар, бидејќи се појави со ексклузивни наслови и со главни актери како Мајкл Б. Џордан. Амазон инвестираше повеќе во овој сегмент во последните неколку години.

Некои од најпознатите наслови на Амазон вклучуваат „Чудесната госпоѓа Мајсел“, серијал за домаќинка во 1950-тите, која станува комичар. Шоуто трае три сезони и стана едно од најпознатите наслови на Амазон. Добитник е на бројни награди – Златен глобус, Еми и Еснаф за актери на ТВ, меѓу другите.

Оваа година, најновиот филм „Звук од метал“ од 2020 година, за тапанар кој почнува да го губи слухот, забележал две освоени награди на Оскарите. Признанието се додава на претходните титули за Оскар, вклучувајќи го и „Манчестер покрај морето“ од 2016 година.

Чудесната г-ѓа Мејзел трае три сезони и стана една од најпознатите титули на Амазон. ФОТО: СТУДИО АМАЗОН

Империја Безос

Г-дин Безос планира и да се лансира во вселената на 20 јули во капсула изградена од неговата ракетна компанија „Blue Origin“, што ќе биде првиот лет на човекот во вселената од страна на приватна компанија. Настрана од вселената, г-дин Безос постепено се насочи во живот по улогата на извршниот директор, кој вклучува филантропија и славен живот. Г-дин Безос е на врвот на списоците со најбогати луѓе, со вредност од приближно 200 милијарди долари, според индексот на милијардерите на Блумберг.

Oсновачот на Амазон Г-дин Безос создаде портфолио на домови низ целата земја, инвестирајќи повеќе од 300 милиони долари. Освен неговиот имот во областа Сиетл, господинот Безос купил куќи во областите на Лос Анџелес, Вашингтон и Њујорк. Г-дин Безос поседува и повеќе од 300.000 хектари во Западен Тексас, од каде што внимателно ја следи блиската база на Blue Origin.

Освен недвижнините, господинот Безос продаваше една милијарда американски долари од акциите на Амазон годишно за да го финансира Blue Origin. Пред неколку години, тој даде најмалку 42 милиони УСД за да ја финансира групата, Фондацијата Лонг Сега, за часовник дизајниран да трае со милениуми, инсталиран длабоко во планината на неговиот имот во Западен Тексас.

Г-дин Безос поседува и најмалку еден авион „ Gulfstream G650ER“, кој обично може да има опсег од 7.500 наутички милји и може да собере до 19 лица.

Г-н Безос неодамна купи јахта што наскоро треба да се заврши, за која се тврди дека е долга 417 стапки и опремена со сопствена јахта за поддршка со хелиодром, според Блумберг. Тој одмораше на сличен брод „Еос“ во 2019 година.

ИЗВОРThe Wall Street Journal
претходниот член,Невакцинираните ќе го носат крстот со гревовите на целото човештво!
Следната статијаВрховниот суд во Шпанија заклучи дека карантинот е неуставен

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде