Со укинувањето на рестрикциите поради коронавирусот, голем број жители на Благоевград и луѓе од регионот повторно излегоа на пазарите во околните градови во Република Македонија.

Секој викенд стотици Бугари од регионот на Благоевград, Петрич и Ќустендил патуваат во Македонија, комбинирајќи кратко семејно патување и шопинг. Иако цените на основните прехранбени производи и таму значително пораснаа во последните месеци, тие сепак остануваат поевтини од стоките на бугарскиот пазар.

Леб и јогурт најчесто купуваат пензионерите во еден од дуќаните во благоевградското село Селиште. Цените на сите производи се зголемени за 10, 20, па и 40 отсто, а платите и пензиите воопшто не растат со овие стапки, стои во текстот.

Отидов на стоматолог таму и додека бев пробав некои од македонските производи. Да, тие се многу поевтини од нашите, но најмногу ме импресионираше квалитетот – вистинско месо, вистинско сирење.

Имам и мало дете, кое исто така кога одам таму, а патувам речиси секоја недела. Јас и сопругата одиме во Македонија на вечера, просто го сакаме квалитетот на храната, објаснил еден граѓанин.

Делчево е на 40 км од Благоевград. Потребно е помалку од еден час за да се стигне до таму, но во последните недели во сабота имаше голем сообраќаен метеж на границата. Иако и таму се зголемени цените на основните производи, сепак тие се за 10-20% поевтини од овде, се потенцира во текстот.

Се купува ориз, леќа, грав, месо, кашкавал, кашкавал, шунка, бидејќи се со одличен квалитет.

Се додава и дека дел од бугарските туроператори, покрај кратки тури до интересни места и знаменитости во соседните земји како Македонија, нудат и шопинг патувања.

ИЗВОРPress24
претходниот член,Грчката влада препорача ограничена употреба на апарати кои трошат многу струја од 18 до 21 часот
Следната статијаЛекар од Белград наместо со БСЖ вакцинирал бебиња со обичен физиолошки раствор

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде