дома информација вест Годинава за последен пат ќе ги поместуваме стрелките на часовникот за зимско...

Годинава за последен пат ќе ги поместуваме стрелките на часовникот за зимско сметање на времето

Од следната година нема да се поместуваат стрелките на часовникот за летно и зимско сметање на времето

338
0

Оваа година временска пресметка на зимско време започнува ноќта помеѓу сабота, 24 октомври и недела, 25 октомври, во три часот по полноќ.

Зимското време се менува на секој последен викенд во октомври, а потоа треба да ги свртите сказалките еден час наназад, поточно од 3 до 2 часот.

Зимското сметање на времето трае до последниот викенд во март следната година, кога следи сметањето на летното време.

Сепак, ова ќе биде едно од последните менувања на стрелките на часовникот, бидејќи комитетот на Европскиот парламент изгласа укинување на движењето на часовникот во 2021 година, што се случуваше двапати годишно со децении – во март и октомври.

Извор: Novosti.rs

претходниот член,Масовни и немирни протести против воведување на нови мерки за здравствена заштита во Прага
Следната статијаНе сме единствени со неверојатни учебнички грешки: Во учебник по геофрафија БиХ се нарекува „Република“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде