Извештајот објавен оваа недела од Европската агенција за животна средина утврди која земја на Стариот континент има најчиста вода и е најдобра дестинација за капење, Австрија е на врвот на листата, а потоа следат Малта, Грција и Хрватска.

Квалитетот на европските води за капење е драстично подобрен во последните децении, а новиот извештај на Европската агенција за животна средина (ЕЕА) открива дека речиси 85% од нејзините области за капење сега се оценети како „одлични“.

Годишниот извештај за водата за капење следеше речиси 22.000 области за капење во внатрешноста и крајбрежјето во земјите-членки на ЕУ, Албанија и Швајцарија во 2021 година. Обединетото Кралство, по напуштањето на ЕУ, за прв пат отсуствуваше од извештајот.

Австрија која нема излез на море, позната по многуте прекрасни езера, вклучувајќи ги и алпските води на езерото Ахен во Тирол и езерото Вајсен со боја на смарагд, е на врвот на листата, со 97,7 отсто од нејзините води прогласени за одлични.

Веднаш зад неа на врвот на листата се четирите фаворити за одмор на Медитеранот: Малта, Грција, Хрватска и Кипар.

Данска и Германија останаа земји во кои добија најдобра оценка од девет од 10 локации.

Португалија е на 10-то место со 88,5 отсто, додека Италија (87,9 отсто) и Шпанија (87,4 отсто) се на 12-то и 13-то место.

Француските туристички жаришта заостануваат на ранг-листата, со 75,7 отсто, додека Полска е најниско рангирана со само 44,5 отсто – зад Словачка со 50 отсто и Унгарија со 60,2 отсто.

Оценката ја направи Европската агенција за животна средина во соработка со Европската комисија. Локалните и националните власти земаа примероци од вода за време на сезоната на капење и ги анализираа за типови на бактерии кои укажуваат на загадување на канализацијата и сточарство.

ПРЕКУВработување
ИЗВОРБизнис инфо
претходниот член,Вучиќ: Србија не бара ништо од Македонија, само сакаме да имаме братски однос!
Следната статијаМакедонија меѓу земјите на врвот според бројот на починати од ковид

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде