Сезоните на алергии се во полн ек, а д-р Ивана Стефановиќ од Градскиот завод за итна помош кажа кои дрвја предизвикуваат најмногу проблеми. Таа откри и кој витамин треба да го земаат сите кои се алергични, а упати и предупредување.

Високите дрвја веќе почнаа да цветаат, а сега најмногу проблеми имаат оние кои се алергични на брезата и нејзиниот полен. Можете да си помогнете со земање на витамин Ц во поголема доза од вообичаената, бидејќи ги намалува некои од симптомите на алергија до до 50 проценти и ги стабилизира мастоцитите и хистаминот, кои ни ги предизвикуваат сите проблеми кога сме алергични, изјави докторката.

Таа советуваше и во исхраната да се вклучат овошје и зеленчук богати со оваа драгоцена материја, прочитајте која храна има најмногу витамин Ц!

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,СЗО со предупредување: Половина од луѓето во Европа се дебели!
Следната статијаЕУ ја притиска Србија да заземе страна за војната во Украина и да го интензивира дијалогот со Приштина

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде