Земјите од Западен Балкан ќе добијат девет милијарди евра грантови и 20 милијарди евра инвестиции во рамките на новиот Економски и инвестициски план за регионот, потврди ЕУ на самитот за лидерите на земјите од Западен Балкан во Словенија, Балкан Грин Енерџи извештаи.

Речиси една година по потпишувањето на Софиската декларација, шефовите на држави и влади од Западен Балкан постигнаа договор со Европската унија за имплементација на Акцискиот план за Зелена агенда, што го отвора патот за реализација на Економските и инвестициските План за регионот вреден 30 милијарди евра.

Најважните сегменти во Акцискиот план за периодот до 2030 година се собирање на емисии на стакленички гасови, планови за постепен прекин на употребата на јаглен, регионална интеграција, контрола на загадувањето и заштита на животната средина.

2024 година, исто така, е воспоставена како индикативна временска рамка за усогласување со системот за тргување со емисии на ЕУ.

ЕУ вети дека ќе обезбеди техничка и финансиска помош за развој на систем за полнење јаглерод во контекст на прекуграничниот механизам за прилагодување на јаглеродот (CBAM), кој во суштина е данок на јаглерод за увезена стока и електрична енергија.

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Можни се проблеми со срцето една година по блага инфекција со ковид19
Следната статијаДобитници на Нобелова награда за мир се Марија Реса и Дмитриј Муратов

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде