Објавени се нови податоци за коронавирусот во Хрватска.

Како што неофицијално дознава Индекс, денеска има над 9.000 нови случаи, што е нов рекорд од почетокот на пандемијата.

Рекордот беше соборен вчера, кога имавме 8587 случаи. Од нив 1841 пациент се во болница, од кои 230 се на респиратор. Вчера загинаа 32 лица.

Петтиот бран е веќе тука, се спои со четвртиот. Омикрон нема да помине никого од нас, вакцинирајте се! изјави вчера министерот за здравство Вили Берош, кој прексиноќа рече дека 30 до 40 позитивни лица може да ја имаат омикронската варијанта на вирусот. Сега тој процент може да биде уште поголем.

Официјално соопштение од Штабот се очекува околу пладне, а податоци доаѓаат и од локалниот штаб.

ИЗВОРIndex.hr
претходниот член,Драстичен скок на цените на производите пред Бадник
Следната статијаКога настанале јулијанскиот и грегоријанскиот календар и која е разликата помеѓу нив?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде