Заканата од болест како короната ги окупира нашите мисли.

Постојаното бомбардирање со информации може да резултира со зголемена вознемиреност.

Но, постојаното чувство на закана може да има и поперфидни ефекти врз психата.

Поради длабоко вкоренетите реакции на болеста, стравот од инфекција нè наведува да станеме поконформистички и да се однесуваме повеќе како припадници на племе.

Нашите морални осуди стануваат поостри, а социјалните ставови се поконзервативни.

Зголемувањето на телесната температура за време на треската е клучно за ефективен имунолошки одговор, но ова резултира со зголемување на потрошувачката на енергија во телото за 13 проценти.

Додека храната е во недостиг поради загуба на апетитот, треската претставува сериозен товар.

Сè што го намалува ризикот од инфекција треба да понуди предност во преживувањето и затоа развивме несвесни психолошки реакции – вели Марк Шелер од Универзитетот во Британска Колумбија во Ванкувер.

Кога се чувствуваме загрозени од болести, ние се придржуваме кон правилата повеќе од порано.


Реакција на одвратност е една од нив: избегнуваме храна што мириса лошо, бидејќи инстинктивно избегнуваме инфекции.

Различни експерименти покажаа дека стануваме покоформисти и следбеници на конвенциите кога чувствуваме опасност од болест.

Шелер најпрво ги подготви учесниците во експериментот да се чувствуваат загрозени од инфекцијата и ја измери нивната склоност да ги почитуваат правилата.

На еден тест, тој им даде на студентите предложена промена во системот за оценување на универзитетот, и кога се одлучуваше критериум, преовладуваше популарноста, наместо да излезат против толпата со свое мислење.

Исплашени од болеста, тие избираат традиција …

Во меѓувреме, на прашањето за видот на луѓето што им се допаѓаат, учесниците загрижени за оваа болест почесто претпочитаат „конвенционални“ или „традиционални“ индивидуи, тие биле помалку склони кон „креативни“ или „уметнички“ индивидуи.

Се покажа дека секој знак на слободарство, дури и изум или иновација, стана помалку ценет додека постоеше опасност од инфекција.

По филмот „Смртоносен вирус“, сите беа послушни

Истражувачите од Универзитетот во Хонг Конг подготвиле луѓе со сцени од филмот „Смртоносен вирус“, кои повеќе потсетуваат на некои од извештаите на весникот; впечатливите сцени на пандемијата ги наведоа да го ценат конформизмот и покорноста повеќе од ексцентричноста или бунтот.

ИЗВОРМагазин Новости
претходниот член,Заев се надева на решенија со Бугарија по блокадата
Следната статијаАнтичките Грци разликувале шест типа на љубов:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде