Седум месеци по втората доза, ефективноста на mRNA вакцината против ковид-19 не опаѓа кај општата популација во Италија, каде што е забележан мал пад во одредени групи, објави во средата Националниот институт за здравство (ИСС).

Во извештајот на ISS и Министерството за здравство беа разгледани податоците од повеќе од 29 милиони луѓе кои примиле две дози од mRNA вакцината, како што се оние произведени од Pfizer и Moderna.

Кај општата популација, ефективноста против инфекцијата останала на 89 проценти, додека против хоспитализација и смрт, шест месеци по втората доза, таа останала на 96, односно 99 проценти.

Податоците за заштита од инфекција се разликуваат од студијата спроведена од Pfizer, објавена на 4 октомври од медицинското списание The Lancet.

Таа студија покажа дека ефективноста на Pfizer / BioNTech во спречувањето на инфекцијата се намалува на 47 проценти од 88 проценти шест месеци по втората доза.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Четири работи кои мажите ги мразат во сексот
Следната статијаДали знаете што е поларен ден и поларна ноќ и колку траат?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде