Американската администрација за храна и лекови (ФДА) пред неколку дена објави дека ќе треба повеќе време да одлучи дали ќе ја остави е-цигарата на пазарот.

Ова одложување не е многу добро прифатено од педијатрите и противниците на пушењето цигари.

ФДА соопшти дека презела мерки за околу 93 проценти од тврдењата, што ги нарече „значителен напредок“.

Производите од електронски цигари можеа да останат на пазарот со години, иако ФДА не даде официјално зелено светло за никого.

Производителите добија рок до 9 септември минатата година да поднесат барања за овластување на агенцијата да остане на пазарот.

ФДА имаше една година да ги разгледа тие апликации, но сега смета дека и треба повеќе време.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Од 1ви Декември се забранува употреба на пластични кеси низ земјава
Следната статијаТечна храна: Пет пијалоци кои ќе ви помогнат да ослабнете

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде