Екстерните испити од државната матура в година да се полагаат во спортски сали и во амфитеатри за да може максимално да се намали можноста за препишување, изјави за Мета директорката на Државниот испитен центар.

Во врска со тоа дали на овој начин се полага државна матура во некои од развиените земји, таа појасни дека ова се практикува и во други образовни системи.

Во меѓувреме, се подготвува нов концепт за полагање државниот матурски испит. Испитот ќе биде различен во средното стручно образование и во гимназиите, а нема да биде унифициран како што е сега.

Целта на надлежните е да има поразлична матура за гимназиско образование, а таа да биде поинаква и за уметничките училишта, како и за стручните училишта.

ИЗВОРВработување
претходниот член,Бракот не е ропство, туку место каде живеат двајца што се почитуваат!
Следната статијаУрнебесни начини на кои жените во минатото откривале дали се бремени, а еве и кога настанале првите тестови за бременост:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде