Министерот за надворешни работи Бујар Османи, ја информираше јавноста дека засега пописот тече без инциденти.

Тој нагласи дека категориите на граѓани што се попишуваат се неколку, а пописот започна со попишување на затворениците, бездомниците и дипломатите.

Од 1ви Март преку електронска апликација се попишува и дијаспората, а заклучно со вчера, попишани се 50.000 граѓани од дијаспората.

Пописот на домаќинствата ќе се врши од 1 до 23ти Април, кога е предвидено завршување на фазата на собирање на податоците.

Многу од граѓаните најавија бојкот на пописот и одбивање да се попишат во услови на епидиемија, но и поради сомнение дека пописот е политички договор кој нема да ја отслика реалната состојба во Македонија.

Од друга страна Завод за статистика информираше дека бојкот на пописот е кривично дело и се казнува со затвор, па ги повика сите граѓани на соработка.

ИЗВОРМИА
претходниот член,Македонија бара ослободување на Алексеј Навални
Следната статијаХрватска спори со ЕУ поради неуспешноста на ЕУ да набави вакцини

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде