дома информација ДИВИ ШИМПАМЗА ЗАРАЗЕНИ ОД ЛЕПРА – за прв пат во историјата

ДИВИ ШИМПАМЗА ЗАРАЗЕНИ ОД ЛЕПРА – за прв пат во историјата

Научниците сега се збунети за тоа како може да се заразат шимпанзата.

54
0

Лепрата е особено вознемирувачка и болна болест која најмногу се наоѓала кај луѓето – односно до неодамна. Сега, истражувачите ја забележале болеста и кај шимпанзата, што предизвикува аларм.

Веста беше објавена од страна на списанието „Сајанс магазин“, кој цитираше ветеринар од диви животни Фабијан Леендерц: „Никогаш досега не сум го видел ова кај шимпанзо“. Болеста била забележана кај неколку од животните во националниот парк Кантанхез во Гвинеја-Бисао и во други повеќе од илјада милји далеку во Националниот парк Таш во Брегот на Слоновата Коска.

Според публикацијата, болеста е предизвикана од бактеријата Mycobacterium leprae и претходно била забележана кај други животни, како што се армадилото на Америка и црвени верверички во Велика Британија. Во овие случаи, постои причина да се шпекулира дека болеста скокнала од луѓе на животни бидејќи и двата вида го носат истиот бактериски генотип, идентификуван кај човечки епидемии уште во средновековна Европа.

Не е пренесена од луѓе

Меѓутоа, кога станува збор за новоинфицираните шимпанза, идентификувани се два ретки генотипа – 2F и 4N / O. Ова значи дека изворот на лепра е веројатно во нивната природна средина, со што се исклучува пренесувањето од луѓето.

„Најверојатно сценарио е да има неидентификуван резервоар за лепра“, објасни Леендерц. Извештајот го цитираше и Џон Спенсер, имунолог кој студира лепра на ЦСУ, кој рече дека болеста „… не е ограничена само на постоење кај луѓето, туку има и други ниши на кои се прилагодила“.

Покрај тоа, Ен Стоун, еволутивен генетичар од Државниот универзитет во Аризона, Темпе, кој не беше дел од студијата, за Science Magazine изјави дека малата големина на геномот на болеста и другите чудни факти  индицираат дека таа можеби врие на друго место.

„Тоа е навистина потпис на нешто што треба да живее на друг организам“, заклучи Стоун. Сепак, истражувачите, засега, остануваат збунети за тоа каде може да биде изворот на болеста.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде