дома информација вест Денеска ќе се одлучува за влез во Србија без негагативен ПЦР тест

Денеска ќе се одлучува за влез во Србија без негагативен ПЦР тест

119
0

На седницата на Кризниот штаб, што ќе се одржи денес, ќе се дискутира за резултатите од мерките што беа донесени во пресрет на Новата година, а можно е да се донесат и нови.
Сесијата ќе се одржи во 10 часот во Палатата на Србија.

Во неделата, по посетата на здравствените работници на Универзитетската детска клиника „Тирчова“, премиерката Ана Брнабиќ најави дека на седницата ќе се разговара за мерките за влез во земјата, како и за мерките за економијата и училиштата.

-Или ќе донесеме нови мерки или ќе донесеме одлука за продолжување на сегашните мерки – рече таа.

Претходно, министерот за здравство Златибор Лончар изјави дека епидемиолошката состојба ќе утврди дали по денес ќе бидат продолжени построгите мерки на границите за српските граѓани кои се враќаат во земјата, а кои вклучуваат задолжителен тест за ПЦР или десетдневен карантин.

Денес, инаку, се потенцира важноста на досегашните мерки донесени пред новогодишните празници, а според нив, меѓу другото, трговски центри, угостителски објекти и услуги имаат можност да работат до 20 часот, а продавниците за храна до 21 часот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде