Воведението на Пресвета Богородица, која уште се нарекува и Пресвета Пречиста Богородица, се празнува на 4 декември, а во црковниот календар овој ден е означен со црвена боја.

Воведот е еден од дванаесетте најголеми христијански празници и еден од петте најголеми празници посветени на Пресвета Богородица.

Воведението е и крсна слава на многу семејства, како и празникот на манастирот Хиландар.

  • За Воведението на Пресвета Богородица

Воведот се слави како спомен на денот кога Богородица за прв пат била воведена во Божјиот храм, придружувана од нејзините родители Јоаким и Ана.

Следејќи го ветувањето дека детето што Бог ќе им го даде ќе му биде посветено на служба, светите Јоаким и Ана ја доведоа тригодишната Марија во храмот во Ерусалим.

Во свечената поворка Марија прошетала меѓу мајка и и татко, а зад нив се движеле многу роднини и пријатели.

На влезот во храмот Марија ја пречекал првосвештеникот Захарија, таткото на свети Јован Крстител и ја одведе во светилиштето, каде што била до својата 12-та година.

По смртта на нејзините родители, Марија му била дадена на Јосиф, нејзиниот братучед од Назарет.

Во куќата на Јосиф, Богородица Марија го примила евангелието од архангел Гаврил дека ќе го роди Синот Божји.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Науката открива: Што точно е причината за појавувањето на седи влакна во косата!
Следната статијаЌе се замрзнат цените на основните прехранбени продукти и во Македонија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде