Водици или Богојавление — денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан.

Се прославува на 19 јануари кај црквите што го користат јулијанскиот календар (вклучувајќи ја и македонската), а на 7 јануари кај црквите што го користат грегоријанскиот календар.

Со тоа му се дава значење на крштевањето како една од повеќето свети тајни на христијанството. Крштевањето значи и духовно раѓање, односно почеток на човековото живеење во верата.

Затоа кумот се смета за духовен родител на крстениот и најблизок роднина. Со овој празник завршуваат не само дванаесетте т.н. Некрстени денови туку и циклусот зимски празнувања во кој спаѓаат уште и свеченостите поврзани со Бадник, Божиќ, Нова Година (Василица) и сл.

Во Македонија, денешниот ден е неработен за сите православни христијани. Исто така, верниците на овој ден се поздравуваат со зборовите: „Бог се јави, навистина се јави“.

 

ИЗВОРВикипедиа / Мој збор
претходниот член,Четири златни правила за конзумирање на витамин Д со цел да ја зголемите апсорпцијата
Следната статијаУште омикрон да го преживееме и ќе живееме без никакви ограничувања

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде