Научниците се обидоа да откријат како се менуваат чувствата на луѓето со текот на времето и ја набљудуваа секоја двојка околу 9 месеци.

Како резултат на експериментот, тие идентификувале 4 типа на љубовни парови.

Секој пар се менувал со текот на времето, и еве ги нивните заклучоци во врска со судбината на секој од нив.

 1. Конфликтна, но страсна

Ова е вашиот тип на врска ако:

 • Поминувате многу време заедно.
 • Вашите средби се секогаш бурни и страсни.
 • Честопати се карате и постигнувате страствен мир.
 • Нивото на вашите чувства постојано се менува.
 • Бегате некое време, а потоа почнувате да ви недостигаат едни со други и брзате едни во прегратки.
 • Вакви парови секогаш се во фаза „сè е комплицирано“, но тие не раскинуваат почесто од другите парови.
 1. љубители на драма

Ова е вашиот тип на врска ако:

 • Имате многу подеми и падови во врската.
 • Донесувајте одлуки засновани врз негативни искуства од минатото или животот надвор од врската.
 • Поголемиот дел од времето што го поминувате заедно, зборувате за врската.
 • Слободното време претпочитате да го поминувате одделно, секој со своите пријатели.
 • Овие парови раскинуваат двапати почесто од другите парови. Помалку од половина од паровите кои учествувале во експериментот завршиле во брак.
 1. Манијаци за забава

Ова е вашиот тип на врска ако:

 • Често комуницирате преку социјални мрежи.
 • Дружељубиви сте и имате многу пријатели за дружење.
 • Идеална вечер за вас е кога играте монопол со пријателите, готвите вечера заедно или останувате на забава до зори.
 • Таквите врски се прилично силни затоа што се засноваат на пријателски чувства.
 • 2/3 од паровите кои учествувале во експериментот се венчале.
 1. Фокусирани се едни на други

Ова е вашиот тип на врска ако:

 • Поминувате многу време заедно.
 • Имате заеднички хоби и интереси.
 • Донесете одлуки што ќе придонесат за развој на вашата врска.
 • Имате исти ставови за тоа како и каде да го поминете вашиот одмор.
 • Се обидувате да ги решите конфликтите со барање компромис.
 • Се покажа дека овие парови се најсреќни: 90% од нив создадоа силно семејство.
ИЗВОРНовости
претходниот член,Мозочен удар: Ако ги имате овие симптоми итно на лекар
Следната статијаБезглутенска диета: епидемија или помоден тренд?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде