Дали навистина сакаме сирење или сме само зависни? Новото истражување тврди дека сирењето предизвикува зависност на начин сличен на дрога поради хемикалијата наречена казеин, која се наоѓа во млечните производи и може да ги активира опиоидните рецептори во мозокот.

Д-р Никол Авена рече дека ова знаење ќе помогне да се промени начинот на кој пристапуваме кон лекувањето на дебелината. Можеби не е едноставно „намалување“ на одредена храна, туку усвојување методи што се користат за намалување на пушењето, пиењето и употребата на дрога.

Дали сирењето предизвикува зависност, исто како и дрогата?

Покрај тоа што е толку вкусен и лесен за јадење, многу луѓе веруваат дека предизвикува зависност. Една од причините зошто луѓето уживаат во сирењето може да биде казеинот, протеин кој бавно се готви што се наоѓа во млечните производи.

Кога го варите казеинот, вашето тело го разложува на помали соединенија наречени казоморфини. Казоморфините можат да ја преминат крвно-мозочната бариера и да се врзат за допаминските рецептори во вашиот мозок. Ова предизвикува вашиот мозок да ослободува допамин, невротрансмитер поврзан со чувството на задоволство.

Се смета дека казоморфините имаат важна цел кај цицачите со тоа што промовираат силна врска помеѓу мајката и бебето и обезбедуваат бебињата да продолжат да пијат мајчино млеко богато со хранливи материи. Во основа, колку повеќе казоморфин е изложен вашиот мозок, толку повеќе ќе уживате во него. Ова може да ве натера да копнеете за храна како сирење.

Други потенцијално заразни својства на сирењето

Сирењето исто така има висока содржина на масти, што исто така може да ја поттикне желбата за храна. Желбата за храна е поттикната од делот од вашиот мозок кој ја контролира наградата. Ослободувањето на ендорфин после оброк може да биде особено пријатно, што ве натера да сакате повеќе од истото искуство.

Студијата на 500 луѓе покажа дека високо преработената храна богата со маснотии, вклучително и сирењето, промовира однесување на зависност од помалку преработена храна до храна со малку маснотии содржина на масти. Покрај тоа, оваа храна може директно да влијае на рецепторите за задоволство во вашиот мозок.

Ова може да објасни зошто храната со малку маснотии и нискокалорична храна, како што се овошјето и зеленчукот, имаат помала веројатност да предизвикаат желба исто толку често како и храната со висока содржина на масти.

Дали треба да се избегнува сирење?

Иако сирењето може да содржи соединенија со блага зависност и својства кои предизвикуваат задоволство, тоа не го загрозува вашето здравје, освен што не е пожелно да се јаде многу мрсна храна. Сирењето е добар извор на протеини и калциум.

Сепак, некои поединци можеби ќе сакаат да го избегнуваат овој млечен производ.

Повеќето сирења содржат лактоза, млечен шеќер што некои луѓе не можат да го толерираат. Неговата содржина на заситени масти и соли, исто така, може да предизвика проблеми кај луѓето кои се чувствителни на масти во исхраната или имаат висок крвен притисок.

Ако сте заинтересирани да го намалите внесот на сирење, замените за сирење без млеко се една популарна опција без казеин. Овие сирења се алтернативи што се користат за веганска и без лактоза исхрана.

Многу алтернативи за сирење се направени од јаткасти плодови или згуснувачи од растителна основа, како што е кокосот.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Моќта ги менува сопствениците, правото не!
Следната статијаНаместо вечна потрага по љубов, градете семејство

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде