Скокот на цената на суровата нафта предизвика поскапување на горивата во речиси сите земји, па возењето автомобил стана луксуз за многумина на глобално ниво.

Оваа појава е видлива и во нашиот регион, каде цените се разновидни во зависност од видот на нафтените деривати.

Она што е впечатливо е дека Македонија ја загуби титулата на најевтина дестинација за купување и дизел и бензин затоа што сега истата ја има Црна Гора. Имено, во нашата земја, за литар бензин треба да се издвојат 1,64 евра и за дизелот 1,57 евра, а за Македонија 1.824 или 1.759 евра.

Кога станува збор за Србија, според ценовникот е во златна средина за двата вида гориво. Па така литар БМБ 95 чини 1.686 евра, а дизелот 1,78.

Но, во регионот најмногу пари за бензин треба да се одвојат во Грција, бидејќи литар чини 2.408 евра, а што се однесува до дизелот, Албанија е на прво место со 2.156 евра.

Ако е утеха, има земји во Европа, каде нафтените деривати се значително поскапи, а шампиони во моментов, што се однесува до БМБ 95, се Норвешка со 2.595 евра за литар и дизелот Шведска со 2.512 евра.

Кога станува збор за регионот, покрај Црна Гора, се води и Босна и Херцеговина каде литар BMB 95 чини 1.663 евра, а дизелот 1.676 евра, како и Бугарија. Во оваа земја од ЕУ цената на дизелот е 1.697, а бензинот 1.656 евра.

ИЗВОРЦентар.мк
претходниот член,Мултивитамините се само „фрлање на пари“ а го зголемуваат и ризикот од развој на канцер
Следната статијаОд следниот месец ново поскапување на струјата за рекордни 17%

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде