14.8 C
Skopje
Tuesday, September 21, 2021

Уште долго светот ќе остане без вакцина против КОВИД19, Оксфорд го стопираше тестирањето на...

Последната фаза од клиничкото испитување на вакцината против ковид-19 која ја развива Универзитетот Оксфорд е прекината откако кај еден испитаник била забележана неповолна реакција. Вакцината,...

Зошто лидерката на белоруската опозиција заминала во Украина од каде и се губи секаква...

Белоруската опозиционерка Марија Колесникова, која наводно била киднапирана во центарот на Минск во понеделникот, преминала во Украина во вторникот наутро. Претставникот на белоруската гранична служба...

Комисијата за заразни болести вчера предложила сите да се вратат на работа и животот...

Како што соопштија од Министерството за здравство, Комисијата за заразни болести вчера предложила враќање на работа на хронично болните лица, освен за оние кои...

Воени инциденти помеѓу Индија и Кина на спорната граница кај Хималаите

Индија и Кина меѓусебно ги обвинија туѓите војници дека испукале предупредувачки истрели во последниот инцидент на спорната граница на Хималаите. Кина првично тврдеше дека индиските...

Русија почна да ја дитрибуира вакцината против корона вирусот за цивилна употреба

Руските власти тврдат дека земјата ја произведела првата група вакцини „Спутник В“ за цивилна употреба, а наскоро се очекува дистрибуција во регионите низ целата...

Доживотен затвор за извршителот на масакрот во ноќниот клуб во Истанбул

Турски суд денеска го осуди на доживотен затвор главниот осомничен за нападот во истанбулскиот ноќен клуб Реина на новогодишната ноќ 2017 година, во кој...

Веќе ништо нема да е исто: СЗО предвидува дека во иднина светот ќе се...

Лидерот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, изјави дека светот треба да биде подобро подготвен за следната пандемија и ги повика земјите да...

Денеска се празнува „Ден на независноста на Македонија“

На 8 септември 1991 година убедливо мнозинство - 95% од граѓаните што излегоа на референдумот, позитивно одговорија на референдумско прашање: „Дали сте за самостојна...

Ќе има ли одговорност за начинот на верификација на мандатите на 8 пратеници од...

Советниците Игор Јанушев и Никола Мицевски, во името на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, поднесоа тужби до Управниот суд за верификација на мандатите на осум...

Се предвидува дека Северна Ирска ќе биде следната држава која ќе бара осамостојување од...

Трговските преговори за Брегзит се во криза поради стагнирање во претпоследната рунда преговори во Лондон, откако Велика Британија ја предупреди ЕУ дека може ефикасно...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!