11.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

Прво укинување на протоколите, па потоа организирање свадби

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи ја отфрли можноста да се дозволи организирање свадби во земјава и порача дека актуелните протоколи за работа на...

Урсула фон дер Лејен: ЕУ да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини за коронавирус за Западен Балкан „што е можно поскоро“, рече претседателката на Европската комисија, Урсула фон...

САД бара од Бугарија да го разјасни издавањето на бугаркси паосши за Македонци

Американскиот Стејт департмент ја предупреди Бугарија дека доколку сака нејзините граѓани да патуваат во САД без виза, треба да го реши проблемот со продажба...

Научниците откриле три нови видови на цицачи во Австралија

Ако прошетате низ шумите на источниот брег на Австралија, може да наидете на поголем едриличар - торбар со големина на опозум, со големи уши...

Поради неефикасност ЈАР го прекина вакцинирањето со АстраЗенека

Јужноафриканска република привремено ги прекина плановите да им се дадат на здравствените работници од првите редови вакцина против коронавирусот, изработена од Универзитетот во Оксфорд...

Од корона вирус почина српскиот патријарх Иринеј

Српскиот патријарх Иринеј почина денес. Смртта е констатирана кратко по 7 часот. Патријархот Иринеј бил примен на 5 ноември во воено-медицинскиот центар во Карабурма во...

Зошто владата сака проодлжување на кризна состојба до јуни?

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни, идната година. Владата на денешната седница го усвои предлогот на Управувачкиот комитет...

Дали знаете кое е вистинското име на големиот Пабло Пикасо?

Неговото полно име е Пабло Диего Хозе Франциско де Паула Хуан Марија де лос Ремедиос Ципријано де ла Сатистима Тринидад Мартур Патрисио Цито Руиз...

Трагично утро за Македонија: 45 патници во македонски автобус загинаа во страшна несреќа во...

Дневниот весник Слободен печат информира дека патничкиот автобус кој ноќеска се запалил во Бугарија и каде загинаа 45 патници меѓу кои и деца, бил...

Православните верници денеска го слават св. Антониј Велики – метафора за искушенија на луѓето

Една од најпознатите теми на христијанската уметност е поврзана со свети Антониј Велики - искушенијата на свети Антониј. Преподобен Антониј Велики е роден во 251...
7,777FansLike
189SubscribersSubscribe

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!