Земјата со најниска стапка на вакцинираност во Европската унија, Бугарија, вчера им вети на пензионерите парична награда доколку се вакцинираат против ковид-19.

Оваа иницијатива најавија дека ќе трае до јуни следната година, а наградата за вакцинација за секој пензионер ќе изнесува 75 лева (околу 38 долари)

Во Бугарија досега со две дози е вакцинирано само 27 отсто од населението, од кои само три отсто добиле бустер доза.

Постои опасност Бугарија да стане своевидно гето со коронавирус, предупреди вирологот Радка Аргирова.

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Кои услови треба да ги исполните за патување во соседните држави?
Следната статијаПравославните верници ширум светот денеска го празнуваат преподобниот Спиридон Чудотворец

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде