Трговците со валути кои некогаш претпоставуваа дека зделката ќе биде завршена пред да заврши периодот на транзиција на Брегзит на 1 јануари, нервозно ќе ги следат настаните во следните 72 часа откако британскиот премиер Борис Џонсон предупреди доцна во четвртокот дека „зделката на маса“ не е „исправна“ за Велика Британија.

Џонсон во средата отпатува за Брисел на вечера со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. Но, последниот обид не успеа да донесе напредок во врска со трнливите прашања, вклучувајќи права на риболов, државна помош за компаниите и како ќе се решат споровите. Официјалните лица се вратија на преговарачката маса пред взаемно договорениот рок во недела.

„Бинарниот исход [договор или недоговор] е како одење по работ на ножот што потенцијално ја поставува фунтата во неизвесност откако сагата за Брегзит ќе го достигне своето финале“, рече во истражувачката белешка Хан Тан, аналитичар на пазарот во FXTM. Фактот дека фунтата сè уште не „капитулираше“ во однос на доларот сугерира дека сè уште постои „спуштена надеж“ дека договорот ќе биде обезбеден, додаде тој.

Фунтата се тргуваше близу 1,35 американски долари претходно овој месец кога изгледаше поверојатно да се склучи зделка меѓу Велика Британија и нејзиниот најголем извозен пазар. Аналитичарите предупредија дека валутата може брзо да се спушти под 1,20 американски долари ако стане јасно дека зделката веќе не е можна. Фунтата исфрли 0,6% во петокот за да тргува нешто над 1,32 долари, бидејќи надежите за зделка исчезнуваат.

Џордан Рочестер, стратег во „Номура“, рече дека валутата може да ослаби дополнително по првичниот пад на 1,20 американски долари, бидејќи трговијата во Велика Британија се прилагодува на животот надвор од огромниот пазар на ЕУ со 450 милиони жители.

Пад под 1,20 УСД би ја однел фунтата на најслабо ниво од ударот кон крајот на 2016 година. Исто така, ќе заврши драматичен пад на валута која тргуваше над 1,45 УСД неколку месеци пред референдумот за Брегзит во јуни 2016 година.

Послаба фунта може да им помогне на британските извозници да се справат со шокот на Брегзит, но тоа ќе ги зголеми цените што британските потрошувачи ги плаќаат за храна и друг увоз.

Времето сега тече многу кратко. Џонсон рече дека ги насочил своите преговарачи да ја поминат „дополнителната милја“ во спроведувањето на договорот пред недела, но разговорите започнаа со месеци за истиот сет на прашања и двете страни се чинат ископани и покрај огромните економски трошоци – особено за Обединетото Кралство – за недостиг на договор.

Џонсон во четвртокот изјави дека го насочил својот кабинет да се подготви за неуспех на разговорите, а Европската унија ги објави плановите чија цел е границите да бидат отворени за комерцијални авиони, возови и камиони Џонсон и Фон дер Лајен порано оваа недела рекоа дека ќе се донесе одлука до крајот на овој викенд, но аналитичарите сугерираат дека е можно уште едно продолжување доколку се постигне значителен напредок. Недвижниот рок е 31 декември, датумот на истекување на аранжманите што и ги обезбедија на Велика Британија сите трговски и економски придобивки од членството во ЕУ по нејзиното излегување во јануари 2020 година.

Цената на Брегзит

Напуштањето од Европската унија значи поголеми трошоци за компаниите во Велика Британија под никакви околности, но заминувањето без нов договор за трговија може да биде катастрофално. Тоа би ја оставило Велика Британија да тргува со единствениот најголем извозен пазар под услови на Светска трговска организација, подложувајќи го движењето на стоки и услуги на тарифи и други бариери.

Канцеларијата за буџетска одговорност на Обединетото Кралство (ОБР), која произведува економски прогнози за владата, во ноември изјави дека дури и ако Лондон и Брисел бидат во можност да постигнат договор, нивните нови трговски односи се очекува да доведат до долгорочна загуба на производството од околу 4% во споредба со останувањето на Велика Британија во Европската унија.

Но, Брегзит без договор ќе го намали производството за дополнителни 2% во 2021 година, или околу 40 милијарди фунти (53 милијарди долари) и ќе испрати повеќе од 300.000 луѓе до линијата на невработеност до втората половина на следната година, според ОБР.

Велика Британија веќе се соочува со растечка криза на работни места и ја трпи најлошата рецесија во последните 300 години како резултат на пандемијата. Гувернерот на Банката на Англија, Ендру Бејли минатиот месец рече дека економското уништување предизвикано од Брегзит без договор ќе биде полошо на долг рок отколку пандемијата.

„Потребно е многу подолг временски период за да се прилагоди на, како што ја нарекувам реалната страна на економијата, промената на отвореноста и промената на профилот во трговијата“, рече тој во сведочењето пред парламентарната комисија.

ИЗВОРCNN
претходниот член,Денеска ќе се забележи пад на дневните температури
Следната статијаНавики на најздравите луѓе во светот според истражување на Батнер

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде