Со обработени 99,40 отсто од гласачките ливчиња, најмногу гласови на изборите во Бугарија доби коалицијата ГЕРБ-СДС со 25,37 отсто (632.097 гласови). Ова го покажуваат податоците на Централната изборна комисија објавени утрово, јави БТА.

Според нив, во парламентот влегуваат седум политички формации. Коалицијата „Продолжуваме со промените“ е на второто место со 20,21 отсто (503.549 гласови).

На трето место е „Движење за права и слободи – ДПС“ со 13,66 отсто (340.211 гласови).

По нив следува партијата „Преродба“ со 10,17 отсто (253.321 глас), а по неа е „БСП за Бугарија“ со 9,32 отсто (232.101 глас). „Демократска Бугарија – обединување“ има 7,46 проценти (185.753 гласа) и „Бугарски подем“ – 4,64 проценти (115.588 гласови). „Има таков народ“ доби поддршка од 3,83 отсто од гласачите (95.505 гласа).

Опцијата – Не поддржувам никого ја одбрале – 87.378 гласачи.

ИЗВОРФокус
претходниот член,Дали знаете зошто во хотелите не добивате паста за заби во хигиенскиот пакет?
Следната статијаСедум јапонски правила за среќен живот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде