Валтер Шалка, извршен директор на Сузано СА, изјави дека бразилскиот производител на пулпа се обидува да пренесе суровини за тоалетна хартија поради доцнењата предизвикани од блокадата.

Ever Given, брод кој е скоро долг колку зградата на Емпајер Стејт, го блокира вештачкиот воден пат од вторникот, 23 март. Поврзувајќи ги Азија и Африка, каналот е главната рута за транспорт на стоки, а 12% од светската трговија минува низ неговите води.

Шалка за Блумберг вести изјави дека ова сега може да го наруши производството на тоалетна хартија.

Со зголемувањето на побарувачката за бродови кои носат ребрести челични контејнери, компресијата почнува да се шири и да се распаѓа на големо и се заканува да ја одложи испораката на компанијата, рече Валка.

Ова нарушување во трговијата со пулпа ќе има влијание врз залихите на тоалетна хартија доколку компаниите немаат материјал за да ја направат.

Експертите на Лојдс Лист проценуваат дека бродот чува стока проценета на 9,6 милијарди американски долари секој ден кога останува заглавена.

Властите работат на ослободување на бродот, но напорите досега беа неуспешни. Еден пристап што сега се користи е ископување.

Холандската компанија Боскалис беше поканета да копа песок и кал околу трупот.

Генералниот директор на компанијата, Питер Бердовски, за BBC News изјави дека смета дека пловниот објект треба да биде пуштен за неколку недели.

Ларс Јенсен, извршен директор на „Сај Интелиџенш Консалтинг“, кој ги следеше настаните, ги повика компаниите да разгледаат алтернативни рути.

Колку подолго каналот е затворен, толку повеќе ќе се создаде ред зад него. Ова може да создаде заостанување, што значи дека мора да се предвидат дополнителни времиња на чекање дури и кога каналот ќе се отвори повторно, рече тој во објавата на LinkedIn.

 

ИЗВОРАло
претходниот член,Во Грција на одмор од април, но само за одбрани туристи:
Следната статијаНа продажба вино чувано една година во вселената, неговата цена е 6000 долари

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде